636285384556938208

نماینده مجلس: اتهامات اخیر علیه دانشگاه آزاد اسلامی کذب و جوسازی انتخاباتی است

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در سنوات گذشته توسعه بسیار زیادی داشته و باعث افزایش تاثیرگذاری در جامعه شده و هجمه‌هایی که اخیرا در برخی رسانه‌ها علیه این دانشگاه انجام می‌شود به منظور فشار سیاسی بر این مجموعه بزرگ در آستانه انتخابات است و تمام این اتهامات از اساس کذب بوده و جوسازی انتخاباتی است.

سیدمصطفی ذوالقدر در حاشیه بازدید از طرح گلخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا اظهار کرد: طرح‌های اقتصاد دانش بنیان در این دانشگاه در راستای دغدغه مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی تعریف شده اند و تمام درآمد آن هم صرف توسعه آموزش عالی کشور می‌شود و هیچ کدام از مدیران دانشگاه در این طرح‌ها ذی‌نفع نیستند.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان با بیان اینکه هدف دانشگاه از طرح‌های سرمایه گذاری و دانش‌بنیان کاهش اتکا به شهریه دانشجویان است، خاطرنشان کرد: تامین بخشی از هزینه های دانشگاه از این فعالیت های اقتصادی و دانش بنیان باعث می شود دانشگاه مجبور به افزایش شهریه ها نباشد و فشار کمتری به خانواده ها بیاید علاوه بر اینکه می تواند منجر به افزایش تولید و اشتغال در جامعه شود.

ذوالقدر ساز و کار نظارت مالی در دانشگاه آزاد اسلامی را بسیار شفاف عنوان و تصریح کرد: فارغ از هر گونه مرزبندی سیاسی و برای اولین بار بالای ۸۰ درصد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملکرد این دانشگاه ابراز رضایت کردند

ذوالقدر اظهار کرد: این طرح‌ها پس از تصویب اولیه در کارگروه های تخصصی به هیات امنای استان‌ها ارسال می‌شود که در هیات امنا نیز استانداران، نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها، نماینده های وزارت علوم و بهداشت و نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و افراد معتمد استانها حضور دارند و پس از تصویب هیات امنا این طرح‌ها اجرایی می شود و در تمام دانشگاه‌های موفق دنیا شرکت های دانش بنیان به منظور تامین هزینه های دانشگاه حمایت می شوند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بودجه واحدهای دانشگاهی و میزان شهریه دانشجویان در هر سال نیز توسط هیات امنا مشخص می شود و در طول سالیان گذشته علی رغم اینکه هزینه های دانشگاه چندین برابر رشد داشته اما افزایش شهریه دانشجویان بسیار پایین تر از نرخ رشد هزینه ها و تورم در جامعه بوده است و دلیل این موضوع نیز کاهش اتکای دانشگاه به شهریه دانشجوهاست و مطمئنا هر چه دانشگاه اتکای کمتری به شهریه داشته باشد فشار کمتری به دانشجویان و خانواده های آنها می آید.

این مقام مسئول، بومی گزینی دانشگاه و طرح توسعه تحصیلات تکمیلی در مناطق محروم را از مهمترین دستاوردهای این دانشگاه ارزیابی و خاطرنشان کرد: این طرح ها باعث شده هزینه های تحصیل دانشجویان خصوصا در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته به شدت کاهش یابد که البته این موضوع باعث شده منافع شخصی برخی افراد رانت خوار که خود دارای چندین موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی هستند به خطر بیفتد و طبیعی است که این توسعه چندان خوشایند این افراد نباشد.

وی ساز و کار نظارت مالی در این دانشگاه را بسیار شفاف عنوان و تصریح کرد: فارغ از هر گونه مرزبندی سیاسی و برای اولین بار بالای ۸۰ درصد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملکرد این دانشگاه ابراز رضایت کردند.

ذوالقدر با بیان اینکه این دانشگاه غیرانتفاعی در بحث پروژه های عمرانی و واگذاری ها قوانین مربوط به مناقصات و مزایده ها و آیین نامه معاملات را بسیار دقیق اجرا می کند و واگذاری های آن نیز کاملا در فضای رقابتی بوده است، تصریح کرد: تمام پیشرفت های علمی فرهنگی و عمرانی در واحدهای دانشگاهی بدون دریافت حتی یک ریال از خزانه کشور بوده و این مدل در هیچ جای دنیا سابقه نداشته و در سفرهای خارجی که داشتم کشورهایی را دیدم که به دنبال الگوگیری از این مجموعه موفق هستند اما متاسفانه در داخل عده ای مغرض به دلیل کینه سیاسی و منافع شخصی نمی خواهند و نمی توانند این همه پیشرفت را ببینند.

ذوالقدر: آمارهای مراکز معتبر علمی دنیا نشان می دهد بخش قابل توجهی از رشد علمی کشور مدیون دانشگاه آزاد اسلامی است و به عنوان نماینده مردم به افرادی که با اهداف سیاسی به دنبال تخریب این مجموعه هستند، تذکر می دهم تضعیف و تخریب این مجموعه عظیم مردمی جفا به نظام و انقلاب است

این نماینده مجلس تصریح کرد: من نمی خواهم ادعا کنم در یک مجموعه ای به این وسعت هیچ گونه اشکالی وجود ندارد اما آمارهای مراکز معتبر علمی دنیا نشان می دهد بخش قابل توجهی از رشد علمی کشور مدیون دانشگاه آزاد اسلامی است و به عنوان نماینده مردم به افرادی که با اهداف سیاسی به دنبال تخریب این مجموعه هستند، تذکر می دهم تضعیف و تخریب این مجموعه عظیم مردمی جفا به نظام و انقلاب است.

ذوالقدر تصریح کرد: از رئیس صدا و سیما نیز می خواهم اصل بی طرفی در آستانه انتخابات را رعایت کند و اجازه انتشار اخبار دروغ و کذب علیه این دانشگاه در آستانه انتخابات ندهد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: طبق قانون و موازین شرعی صدا و سیما باید بابت اتهاماتی که پخش کرده به مدیران دانشگاه اجازه بدهد از خود دفاع کنند و این حق اولیه آنهاست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان نیز در این بازدید گفت: با توجه به ظرفیت بالای کشاورزی در شهرستان رودان کشت گلخانه ای از برنامه های این واحد است که فاز اول مجموعه گلخانه ای این واحد در اواخر اردیبهشت به بهره برداری می رسد.

دکتر حسن داوری تصریح کرد: با توجه به سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی طرح کاشت گیاهان دارویی در مزرعه تحقیقاتی این واحد نیز به هیات امنای استان ارسال شده که در صورت تصویب نهایی عملیات اجرایی آن در سال جاری آغاز خواهد شد.

داوری حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این دانشگاه را یکی از دلایل پیشرفت این مجموعه در سال های اخیر ارزیابی کرد و از پی گیریهای نماینده شرق هرمزگان در حل مشکلات واحدهای استان قدردانی کرد.