636291740340804837

میرزاده: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی لنگر تعادل کشور بود/ اشرف بروجردی: هاشمی را در این عصر و زمان نمی‌توان شناخت

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی گفت: فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی پرده‌ای بر کوشش‌های علمی و فعالیت‌های قرآنی آیت‌الله هاشمی کشیده است، لذا وظیفه ما است که حاصل این تلاش‌ها را بازنشر کنیم تا شخصیت چند بُعدی آیت‌الله هاشمی و توانایی او در حوزه قرآنی به گوش نسل جوان برسد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، دکتر حمید میرزاده در مراسم رونمایی از دو کتاب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با نام‌های «روزها و روزگاران سخت» و «صبر و پیروزی» که عصر امروز در محل کتابخانه ملی ایران با حضور خانواده آیت‌الله هاشمی و بیت امام‌(ره) برگزار شد، گفت: ایران با رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فرزانه‌ای مقتدر و یک تئوری‌پرداز برجسته را از دست داد.

وی افزود: هیچ‌گاه تاریخ پژواک ندای حق‌طلبی و یک عمر مبارزه مخلصانه او را که در مسیر حق و عدالت بود از یاد نخواهد برد.

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مسئولیت‌های مهم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب گفت: ایشان در همه مسئولیت‌ها، نماد اعتدال بود. او همچون مرحوم شهید بهشتی کم‌نظیر بود و از سویی اصولگراترین اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب‌ترین اصولگرا بود.

میرزاده علاوه بر این، اخلاق نیک، اخلاص و داشتن روحیه بالا همراه با تدبیر و امید در سراسر زندگی را ویژگی‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانست و افزود: او یار و همراه امام‌(ره) و مقام معظم رهبری و سنگ‌صبور انقلاب بود که با صبر و سعه‌صدر کشور را از بحران‌هایی بزرگ عبور داد و در نهادینه کردن مهم‌ترین تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش تعیین‌کننده داشت.

وی تصریح کرد: آیت‌الله هاشمی در تمام عمر خود در برابر تندروها از هر جناحی سینه سپر می‌کرد و مانع از ایجاد خسارت از سوی تندروها به کشور می‌شد. او لنگر تعادل کشور بود و در همه حوزه‌ها انگشت سلیمانی او دیده می‌شد.

میرزاده آیت‌الله هاشمی را اسطوره پایمردی و پایداری دانست و گفت: داشتن حوصله شنیدن مشکلات مردم، ویژگی بارز ایشان بود. هاشمی هرگز پیمان خود را با مردم و انقلاب نگسست و هرگز راه «عبس و تولی» را طی نکرد و او آرزوهای بزرگی برای مردم داشت و رفاه مردم دغدغه همیشگی‌اش بود.

میرزاده با اشاره به تمام سال‌هایی که در کنار آیت‌الله هاشمی بود، گفت: هرگز حرکتی ریاکارانه از او ندیدم. دلیل ماندگاری نام هاشمی و علاقه مردم به او در همین اخلاص و خالی بودن از ریا بود.

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی پرده‌ای بر کوشش‌های علمی و فعالیت‌های قرآنی آیت‌الله هاشمی کشیده است، گفت: وظیفه ما است که حاصل این تلاش‌ها را بازنشر کنیم تا شخصیت چند بُعدی آیت‌الله هاشمی و توانایی او در حوزه قرآنی به گوش نسل جوان برسد.

میرزاده همچنین با اشاره به خدمات بزرگ آیت‌الله هاشمی برای تثبیت انقلاب و توسعه و آبادانی کشور گفت: ماندگارترین یادگار آیت‌الله هاشمی که با دوراندیشی ایشان در روزهای جنگ و آتش و خون تاسیس شد، دانشگاه آزاد اسلامی بود است که یادگار جاودان و صدقه جاریه‌ای برای روح ایشان بشمار می‌آید.

وی اضافه کرد: اگر دیگر باقیات و صالحات آیت‌الله هاشمی که در همه عرصه‌ها منشأ تحول بود را هم در نظر نگیریم، همین نهادینه کردن تحصیلات دانشگاهی عدالت‌محور می‌تواند به تنهایی نمایانگر تلاش خالصانه ایشان برای خدمت باشد. ایشان دانشگاه آزاد را فرزند خود می‌دانست و در برابر همه دشمنی‌ها و حسادت‌ها از آن مراقبت می‌کرد.

میرزاده تاکید کرد: اگر امیرکبیر یک دارالفنون در ایران تاسیس کرد، هاشمی رفسنجانی ۴۰۰ دارالفنون در سراسر ایران از خود به یادگار گذاشت. او امیری بی‌گزند، مرد اخلاق، علم و عمل و شاخص واقعی مردم‌سالاری دینی بود.

میرزاده در پایان گفت: من هاشمی را جان جاویدان ایران و عصاره همه خوبی‌ها می‌دانم.

در ادامه این مراسم، دکتر اشرف بروجردی، رئیس کتابخانه ملی با حضور در جایگاه سخنران اظهار کرد: سخن گفتن درباره آیت‌الله هاشمی برای من بسیار سخت است. سهم تاثیر و دایره نفوذ ایشان بر تمام تصمیمات و اتفاقاتی که برای اعتلای جامعه اسلامی ما گرفته شد، بی‌بدیل بود.

وی افزود: آیت‌الله هاشمی هم برای سیاست‌مداران یک سیاست‌ورز بزرگ و مدبر به حساب می‌آمد، هم برای مدیران ارشد نظام یک راهبرد بسیار شناخته‌ شده بود و هم برای اقتصاددانان همواره بهترین‌ها را عرضه می‌کرد. او همچنین برای کسانی که به آینده ایران می‌اندیشند بهترین کسی است که چشم‌انداز آینده را ترسیم کند.

رئیس کتابخانه ملی که همسر یکی از شهدای هفتم تیر است، با اشاره به اینکه هرساله به مناسبت هفتم تیر با خانواده‌ شهدا توفیق زیارت آیت‌الله هاشمی را داشته است، گفت: فرزندان شهدا جای خالی آیت‌الله هاشمی رابیش از هرکسی حس می‌کنند که چگونه این پدر معنوی عواطفش در کنار صلابتش در اذهان و یاد و خاطره مردم مانده است.

بروجردی در پایان سخنان خود تاکید کرد: هاشمی رفسنجانی را در این عصر و زمان نمی‌توان شناخت. آیندگان و نسل‌های بعد و علما و اندیشمندان آینده قضاوت خواهند کرد که او چگونه برای ایران دل سوزاند.