ردیف پرسش پاسخ
۱ وام ازدواج دانشجوئی به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال مطابق با تفاهم نامه پست بانک و صندوق کارآفرینی امید درحال پرداخت تسهیلات می باشند
۲ تسهیلات بانک ملی طبق تفاهم نامه با بانک ملی کارشناس کارشناس ارشد دکتری در حال رایزنی و تعامل با مدیران بانک ملی
۲۵ میلیون ریال ۵۰ میلیون ریال ۱۰۰ میلیون ریال
۳ تسهیلات بانک ملی طبق تفاهم نامه با بانک ملی کارشناس کارشناس ارشد دکتری در حال رایزنی و تعامل با مدیران بانک ملی
تخصصی حرفه ای
۵ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال ۱۵ میلیون ریال ۲۵ میلیون ریال
۴ بیمه حوادث دانشجوئی و بیمه تکمیلی پرداخت هزینه های خسارت پرونده های حوادث دانشجوئی به روز شده است و در خصوص بیمه تکمیلی در دست مطالعه، بررسی و اقدام می باشد
۵ اخذ تسهیلات از منابع داخلی صندوق رفاه تا سقف ۵۰% کل شهریه مراجعه دانشجویان به صندوق رفاه واحدهای محل تحصیل
۶ تمدید و صدور احکام رؤسای صندوق مطابق با دستور العمل صلاحیت احراز عمومی در حال پیگیری و انجام آن
۷ اعطای وام مسکن اعضای هیأت علمی به میزان ۱۰۰۰میلیون ریال ارائه ، تکمیل فرم و تأیید درخواست توسط واحد و صدور معرفی نامه متقاضی به بانک
۸ تخفیفات دانشجویی مرتبط با کمیته تخفیفات مستقر در معاونت دانشجویی

سئوال ۱ : زمان نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟
پاسخ : بر اساس تقویم زمان بندی آیین نامه نقل و انتقالات برای نیمسال اول سال تحصلی از تاریخ اول خرداد تا ۳۱ خردادماه و برای نیمسال دوم از اول آذرماه تا ۳۰ آذرماه می باشد .

سئوال ۲ : آدرس سایت نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟
پاسخ : به نشانی www.stu.iau.ir قسمت سامانه نقل و انتقالات و ثبت درخواست از طریق ماده ۲ آیین نامه

سئوال ۳ : مشمولین آیین نامه نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟
پاسخ : الف – خانواده شاهد : ( پدر، مادر، همسر، فرزند) شهيد یا مفقودالاثر یا اسیر ب – آزاده ج – جانباز ۲۵% و بالاتر د – خانواده ایثارگران : (همسر و فرزند آزاده ) ، (همسر و فرزند جانباز ۲۵% و بالاتر

سئوال ۴ : آدرس سایت تغییر رشته و گرایش تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟
پاسخ : www.esargaran.iau.ir بخش دانلودها تکمیل فرم شماره ۴ و ۵ و ارسال آن از طریق ایمیل به اداره کل امور شاهد و ایثارگران سازمان مرکزی دانشگاه

سئوال ۵ : زمان درخواست تغییر رشته و گرایش دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟
پاسخ : از اول تا پایان خرداد در نیمسال اول سال تحصیلی و از اول تا پایان آذرماه برای نیمسال دوم

سئوال ۶ : نحوه اطلاع از آیین نامه ها و بخشنامه های ایثارگران ؟
پاسخ : با مراجعه به وب سایت اداه کل امور شاهد و ایثارگران به نشانی www.esargaran.iau.ir

سئوال ۷ : درخواست آدرس ایمیل اداره کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه ؟
پاسخ : info@esargaran.iau.ir

سئوال ۸ : زمان پاسخگویی نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر ؟
پاسخ : پایان زمان نقل و انتقالات و از طریق سایت ثبت نامی به نشانی www.stu.iau.ir اطلاع رسانی می شود .

سئوال ۹ : شرایط جذب هیات علمی شاهد و ایثارگر ؟
پاسخ : دارندگان مدرک دکترا و یا دانشجوی دوره دکترا می توانند با ثبت نام در سایت فراخوان جذب هیات علمی سازمان مرکزی دانشگاه و پس از دعوت به مصاحبه با استفاده از سهمیه ماده ۷۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران حائزین شرایط جذب و استخدام می شوند .

سئوال ۱۰ : آدرس و تلفن تماس اداره کل امور شاهد و ایثارگران ؟
پاسخ : انتهای اتوبان شید ستاری بلوار شهدای حصارک سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ساختمان فرهیختگان طبقه پنجم . تلفن واحد پاسخگویی ۴۷۹۱۴۵۰۷

سئوال ۱۱ : چرا قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران با وجود اینکه مصوبه مجلس شورای اسلامی و تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد و از سوی رئیس محترم جمهور نیز ابلاغ شده است اما در دانشگاه آزاد اسلامی اجرا نمی شود؟
پاسخ : با توجه به دستور ریاست عالی دانشگاه در خصوص اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران این اداره کل در حال تهیه و تدوین آیین‌نامه اجرایی می باشد که بزودی از طریق سایت ایثارگران اعلام می‌شود.

سئوال ۱۲ : در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران چه تسهیلاتی به کارکنان شاهد و ایثارگر تعلق می‌گیرد؟
پاسخ : با توجه به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موارد ۲۱، ۱۳ ، ۳۷، ۵۱، ۵۳، ۵۴، ۵۷، ۲۴، ۲۵، ۲۷، ۲۸ و ۶۰ که شامل جذب و استخدام، حذف بیمه، کسورات بازنشستگی، فوق‌العاده ایثارگری، تسهیلات اجتماعی و رفاهی، معافیت مالیاتی، مرخصی استحقاقی، بازنشستگی پیش از موعد، حق سرپرستی، سنوات، مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر و اعاده به خدمت از جمله این امتیازات و تسهیلات به‌شمار می‌روند.

سئوال ۱۳ : چرا در برخی از واحدهای دانشگاهی برای ایثارگران تسهیلات و امتیازاتی اعمال می‌شود اما در برخی دیگر این تسهیلات اعمال نمی‌شود؟
پاسخ : احتمالاً برخی از واحدها به استناد بخشنامه شماره ۱۸۹۴۰/۵۳ مورخ ۸/۲/۸۲ و بر اساس جدول امتیازات ایثارگران و مصوبه شورای اداری و مالی دانشگاه مورخ ۵/۷/۹۱ برای ایثارگران امتیازاتی را قائلند که در اینگونه موارد می بایست امور اداری واحدها با اداره کل امور اداری و منابع انسانی سازمان مرکزی مکاتبه نمایند تا در خصوص آنان نیز اعمال شود.

سئوال ۱۴ : زمان اجرایی شدن قانون جامع خدمات به ایثارگران در دانشگاه چه وقت خواهد بود؟
پاسخ : این اداره کل در حال تهیه و تدوین آیین نامه اجرایی است و بزودی از طریق وب سایت ایثارگران اطلاع رسانی خواهد شد.

سئوال ۱۵ : فرایندی را که یک واحد یا مرکز دانشگاهی می بایست برای دفن شهید گمنام طی کند چیست؟
پاسخ : ابتدا طی نامه‌ای با امضای ریاست واحد یا مرکز آموزشی طی مکاتبه‌ای کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح نمایندگی استان انجام دهند و بهتر است که حمایت امام جمعه شهرستان و فرماندار را نیز داشته باشند سپس از سوی کمیته مذکور گروهی برای بازدید از مکان دفن شهید به واحد دانشگاهی مراجعه می نمایند و سه مکان را شناسایی می نمایند که در نهایت با توافق طرفین (دانشگاه و کمیته مذکور) یک مکان تعیین و سپس زمان تشییع و تدفین را مشخص و مراسم با هماهنگی سایر ادارات و نهادهای شهری را اجرا کنند.

سئوال ۱۶ : فرایند دریافت مطالبات واحدها و مراکز آموزشی و آموزشکده های سما بابت شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر تحت پوشش بنیاد چگونه است؟
پاسخ : بر اساس تفاهمنامه ۹/۱۰/۹۳ در ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر مقرر شد تا بدهیهای معوقه بنیاد شهید و امور ایثارگران به صورت متمرکز و از طریق سازمان مرکزی پرداخت‌ها صورت گیرد. لذا واحدها می بایست بر اساس بخشنامه شماره ۱۰۷۹۹۸/۵۰ مورخ ۲/۱۲/۹۳ و با مراجعه به وب سایت ایثارگران به نشانی : info@esargaran.iau.ir فایل اکسل Data – esargaran را از بخش تب دانلودها، قسمت مطالبات واحدها از بنیاد شهید دانلود نمایند سپس فایل مربوطه را تکمیل و به همراه Cd و پرینت آن که ممهور به مهر و تایید بنیاد شهید شهرستان مربوطه باشد به اداره کل امور ایثارگران ارسال و تایید آن را از این ادراه کل دریافت نمایند.

سئوال ۱۷ : چرا واحدها به دانشجویان شاهد و ایثارگر تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران که در شرف فارغ‌التحصیلی هستند گواهی فراغت از تحصیل نمی دهند یا آنان را به علت بدهی بنیاد شهید فارغ التحصیل اعلام نمی کنند؟
پاسخ : بر اساس ماده ۶۶ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بنیاد شهید واحد ایثارگران موظف است نسبت به تامین و پرداخت صددرصد (۱۰۰%) هزینه شهریه کلیه دانشجویان شاهد (همسر و فرزندان شهدا)، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنها را که در موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی غیردولتی، پیام نور، شبانه دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و هر موسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه بگیر مورد تایید وزارت تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مشغول به تحصیل می‌باشند، اقدام نمایند.
با توجه به قانون مذکور و همچنین تفاهمنامه بین دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد شهید و بر اساس بند ۴ بخشنامه شماره ۱۹۷۴۷/۵۰ مورخ ۳۰/۲/۹۴ که با امضای معاون اداری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه و ابلاغ شده است. واحدهای دانشگاهی موظفند نسبت به فارغ التحصیل و ارائه مدرک به دانشجویان شاهد و ایثارگر پس از تایید فرم تسویه حساب آنان توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران اقدام نمایند.

سئوال ۱۸ : فرایند تمدید احکام مدیران و مسئولان شاهد و ایثارگری که مدت اعتبار آنها منقضی شده است چیست؟
پاسخ : مدیران و روسای ادارات و کارشناسان مسئول شاهد و ایثارگر واحد که اعتبار حکم آنان تمام شده است می بایست طی نامه‌ای که مبنی بر اعلام رضایت رئیس واحد از عملکرد آنان می باشد به همراه چارت جدید واحد که در آن درجه واحد و عنوان پست‌ها قید شده است برای تمدید حکم به این اداره کل اعلام نمایند. تا نسبت به تمدید حکم آنها از سوی این اداره کل اقدام شود.

سئوال ۱۹ : شهدای دانشگاه آزاد اسلامی به چه کسانی اطلاق میشود ؟
پاسخ : شهدای دانشگاه آزاد اسلامی به کسانی اطلاق میشود که در حین شهادت دانشجو یا کارمند و یا عضو هیئت علمی یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بوده باشد .

سئوال ۲۲ : دیدارهای دکتر میرزاده با خانواده شهدا و ایثارگران چگونه برگزار میشود ؟
پاسخ : این دیدارهای صمیمی به صورت هر دو هفته یک بار با خانواده شهدای و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی اعم از دانشجو ، هیئت علمی و خانواده کارکنانی که یکی از اعضای خانواده آنها شهید می‌باشد ، انجام می‌شود.

سئوال ۱ : در مورد نحوه انتقال و جابجایی کارکنان از یک واحد به واحد دیگر؟
پاسخ: در صورت کسب موافقت مبدا و مقصد و اعلام پست سازمانی و موافقت دبیرخانه هیات امنا،و اعلام دلایل توجیهی در خصوص انتقال یا ماموریت مراتب در شورای اداری و مالی اتخاد تصمیم می شود.

سئوال ۲ : شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای تغییروضعیت استخدامی کارکنان؟
پاسخ : وجود پست سازمانی مصوب بلاتصدی در واحدهای سازمانی-داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با شغل مورد تصدی مطابق آئین نامه اجرایی طرح طبقه بندی مشاغل دانشگاه-رضایت کامل مسئولین واحدهای سازمانی از نحوه عملکرد شاغل-داشتن مجوز به کارگیری از سازمان مرکزی یا شورای اداری و مالی-تائید صلاحیت عمومی شاغل توسط دفتر مرکزی گزینش بدون هرگونه قید و شرط –داشتن حداقل پنج سال سابقه کار تمام وقت به صورت قراردادی کار معین جهت تبدیل وضعیت استخدام رسمی آزمایشی- داشتن حداقل دوسال سابقه کار به صورت رسمی آزمایشی جهت تبدیل وضعیت به استخدام رسمی قطعی

سئوال ۳ : استخدام در دانشگاه؟
پاسخ : استخدام در حال حاضر با توجه به تراکم نیرو ممنوع می باشد و در صورت نیاز طی فراخوان از طریق روزنامه های کثیرالانتشار اعلام خواهد شد.

سئوال ۴ : بازگشت به کار؟
پاسخ :در صورت نیاز واحد به نیروی انسانی و اعلام نیاز واحد به نامبرده منوط به طرح در شورای اداری و مالی دانشگاه می باشد.

سئوال ۵ : مدارک مورد نیاز برای بررسی پرونده های کارکنان برای تغییر وضعیت خدمتی از قراردادی به رسمی آزمایشی ؟
پاسخ : تصویر شناسنامه – تصویر کارت ملی-تصویر کارت پایان خدمت-گواهی پرداخت بیمه- چارت سازمانی-ارائه تصویر برابر با اصل مجوز جذب و بکارگیری – تائیدیه گزینش- تصویر اولین و آخرین قرارداد – تکمیل فرم منضم به بخشنامه تغییر وضعیت

سئوال ۶ : شرایط درخواست بازخرید سنوات ؟
پاسخ : نظر واحد درخصوص میزان بازخرید سنوات – درخواست ذینفع – تصویر آخرین حکم کارگزینی-تصویر گواهی پرداخت بیمه-تصویر مجوز جذب و بکارگیری

سئوال ۷ : شرایط ارسال پرونده گزینشی ؟
پاسخ : تکمیل دو نمونه برگ گزینش- ۲ قطعه عکس ۴*۳ –تصویر شناسنامه-تصویر کارت ملی-تصویر کارت پایان خدمت- تصویر مدرک تحصیلی- گواهی پرداخت بیمه- چارت سازمانی-اولین و آخرین قرارداد- گواهی صحت مزاج- برگه عدم سوء پیشینه-تصویر مجوز جذب و بکارگیری – برگه عدم اعتیاد

سئوال ۸ : شرایط بهره مندی از تخفیف کارکنان جهت ادامه تحصیل؟
پاسخ : انطباق رشته تحصیل با شغل- کارمند رسمی باید باشد(آزمایشی، رسمی)-تعلق یک روز ماموریت آموزشی-حداکثر تخفیف ۳۰ درصد-عدم تعلق حق ماموریت-محل تحصیل و محل کار متفاوت باشد- حداکثر به میزان ۱۰ درصد کل کارکنان مشمول را دربرمی گیرد.
۱-اعطای کمک هزینه تحصیلی به کارکنانی که قبل از صدور بخشنامه ی شماره ی ۷۱۹۵/۵۷ مورخ ۹/۰۲/۹۴، از تخفیف ۵۰% استفاده نموده اند، به همان میزان ۵۰% و با رعایت بخشنامه های شماره ی ۳۰۵۶۳۰/۵۰ مورخ ۱۳/۰۹/۹۱ و ۹۲۹۷۰/۸۹ مورخ ۳۰/۰۲/۹۲ قابل احتساب و رعایت می باشد.
۲-ادامه تحصیل کارکنان در واحد محل خدمت ممنوع می باشد. چنانچه این موضوع رعایت نگردد شرکت در آزمون و پذیرش کارمند یا عضو هیات علمی، کان لم یکن تلقی خواهد شد.
۳-ادامه تحصیل کارکنانی که از ستاد هماهنگی استان به واحد منتقل شده اند نیز همانند سایر کارکنان شاغل در واحد، ممنوع می باشد.
سئوال ۹ : شرایط بازخرید مرخصی ؟
پاسخ : موافقت مسئول واحد –درخواست ذینفع در این خصوص –اقدام مطابق بند ۹ آئین نامه مرخصی و بخشنامه شماره ۳۸۱۵۷۱/۵۳ مورخ ۱۵/۱۱/۹۲

سئوال ۱۰ : احتساب سنوات خارج از دانشگاه ؟
پاسخ : براساس ماده ۴۸ آئین نامه اجرایی طرح طبقه بندی مشاغل ، دیگر سنوات تمام وقت مستخدمین که در سایر موسسات دولتی یا خصوصی حاصل شده و با ضوابط تجربه مفید که در آئین نامه تعیین گردیده ، منطبق باشد ، تحت عنوان سنوات قابل قبول و حداکثر تا ۱۰ سال علاوه بر سنوات ایجاد شده در دانشگاه محاسبه و منظور می شود.

سئوال ۱ : در مورد دانشگاه سالم که بودجه ای به آن تعلق می گیرد و یا در مورد بخشنامه و نحوه راه اندازی آن ؟
پاسخ : نحوه راه اندازی بخش های زیر مجموعه دانشگاه سالم طی بخشنامه شماره ۷۶۴۷۱/۱۰ مورخ ۱۱/۸/۹۳ به کلیه واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده است در خصوص اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی نیز از محل منابع مالی واحد ها تامین می گردد.

سئوال ۲ : مراحل جذب اعضای هیات علمی علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی به چه صورت است ؟
پاسخ :
– اعلام نیاز واحدها نسبت به “جذب هیات علمی علوم پزشکی” به معاونت علوم پزشکی سازمان مرکزی
– اعلام فراخوان جذب پس از جمع بندی اعلام نیاز واحدها در سایت جذب اعضای هیات علمی علوم پزشکی
– ثبت نام متقاضیان در فراخوان
– بررسی پرونده کلیه شرکت کنندگان توسط کاربران معاونت علوم پزشکی سازمان مرکزی و تایید و یا عدم تایید در این مرحله
– در صورت تایید، فرد متقاضی به واحد منتخبی فرد داوطلب جهت تشکیل پرونده فیزیکی اعلام می گردد.
– ارسال پرونده فیزیکی متقاضیان به شورای جذب استان از سوی واحدها
– پس از بررسی پرونده ها در شورای جذب استان و گذراندن مراحل گزینش علمی و عمومی و سایر مراحل پرونده به معاونت علوم پزشکی سازمان مرکزی – ارجاع داده می شود.
– معاونت علوم پزشکی پس از بررسی نهایی پرونده، آن را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال می نماید.
– پس از تایید پرونده توسط وزارت بهداشت، موافقت جهت عقد قرارداد به معاونت علوم پزشکی اعلام می گردد.
– معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در مرحله نهایی، موافقت با استخدام متقاضی به واحد اعلام می دارد.
سئوال ۳ : علت عدم تایید متقاضیان در فراخوان جذب هیات علمی علوم پزشکی چیست ؟
پاسخ : پس از ثبت نام در سامانه جذب هیات علمی علوم پزشکی، برای افراد متقاضی این امکان فراهم است تا آنها مراحل تایید و عدم تایید خود را از طریق همان سامانه پیگیری نمایند. یکی از سوالات متداول در مورد عدم تایید متقاضیان است. دلایل مختلفی در خصوص عدم تایید وجود دارد که عمده ترین آنها به ترتیب اولویت به شرح ذیل می باشد:
– تعهد خدمت: دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی متعهد به انجام خدمت در قبال آموزش رایگان تایید نمی شوند.
– کبر سن: سن فرد متقاضی بیش از سن معین می باشد.
– نداشتن کارت پایان خدمت
– نداشتن مدرک تحصیلی معتبر و یا عدم تطابق مدارک ارسالی از سوی متقاضی با مقطع اعلام شده در فراخوان
سئوال ۴ : مراحل تاسیس مراکز تحقیقاتی حوزه پزشکی چگونه است ؟
پاسخ :الف) مراحل انجام شده توسط واحد دانشگاهی متقاضی:
– ارائه پیشنهاد تاسیس مرکز تحقیقات توسط رئیس دانشگاه
– تکمیل پرسشنامه شماره ۱ مربوط به درخواست تاسيس مرکز تحقيقات علوم پزشكي
– تکمیل اساسنامه مراکز تحقیقاتی
– ارسال طرح توجیهی برای تاسیس هر مرکز تحقیقاتی
– ارسال برنامه استراتژیک برای تاسیس هر مرکز تحقیقاتی
– معرفی حداقل ۵ نفر عضو پژوهشگر به عنوان هیات موسس به طوری که از این تعداد حداقل سه نفر آنها دارای درجه دکتریPhD یا دکتری تخصصی و مابقی نیز حداقل مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و۳ نفر آنها تمام وقت باشند.
– تکمیل پرسشنامه شماره ۲ مربوط مشخصات عضو هیئت موسس
– تکمیل پرسشنامه شماره ۳
– ارسال مدارک تکمیل شده به مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی

ب) مراحل انجام شده توسط مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی
– بررسی مدارک توسط کارشناس
– تایید مدارک (درصورت نقص مدارک اعلام به واحد دانشگاهی متقاضی)
– طرح در شورای گسترش علوم پزشکی
– اعلام نتیجه شورا گسترش علوم پزشکی به واحد دانشگاهی متقاضی
سئوال ۵ : مدارک مورد نیاز برای هر عضو هیئت موسس مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی چیست ؟
پاسخ :
الف ) مدارک اصلی مورد نیاز:
– حکم کارگزینی
– C.V (رزومه)
– پنج مقاله علمی و پژوهشی در پنج سال گذشته که در دو مقاله از مقالات در مجلات ISI یا Pub med عضو به عنوان نویسنده نفر اول یا مسئول باشد.
ب ) مدارک درصورت وجود:
– یک طرح تحقیقاتی تمام شده به عنوان مجری و در دو طرح تحقیقاتی تمام شده به عنوان همکار اصلی
– راهنمایی ۳-۱ پایان نامه راهنمایی یا مشاوره شده دانشگاهی در طی ۳ سال اخیر
سئوال ۶ : مراحل تاسیس مراکز توسعه پژوهش بیمارستانی چگونه است ؟
پاسخ :
الف) مراحل انجام شده توسط واحد دانشگاهی یا بیمارستان درخواست کننده :
– ارائه پیشنهاد تاسیس مرکز توسعه پژوهش بیمارستانی توسط رئیس دانشگاه یا رئیس بیمارستان
– تکمیل پرسشنامه شماره ۱ مربوط به درخواست تاسيس مرکز توسعه پژوهش بیمارستانی
– معرفی اعضاء شورای پژوهشی
– تکمیل پرسشنامه شماره ۲ مربوط مشخصات عضو شورای پژوهشی
– ارسال مدارک تکمیل شده به مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی
ب) مراحل انجام شده توسط مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی
– بررسی مدارک توسط کارشناس
– تایید مدارک (درصورت نقص مدارک اعلام به واحد دانشگاهی یا بیمارستان درخواست کننده)
– اعلام نتیجه به واحد دانشگاهی یا بیمارستان
سئوال ۷ : مدارک مورد نیاز برای هر عضو شورای پژوهشی مراکز توسعه پژوهش بیمارستانی چیست ؟
پاسخ :
الف ) مدارک اصلی مورد نیاز:
– حکم کارگزینی
– C.V (رزومه)
ب ) مدارک درصورت وجود:
– پنج مقاله علمی و پژوهشی در پنج سال گذشته که در دو مقاله از مقالات در مجلات ISI یا Pub med عضو به عنوان نویسنده نفر اول یا مسئول باشد.
– یک طرح تحقیقاتی تمام شده به عنوان مجری و در دو طرح تحقیقاتی تمام شده به عنوان همکار اصلی
– راهنمایی ۳-۱ پایان نامه راهنمایی یا مشاوره شده دانشگاهی در طی ۳ سال اخیر
سئوال ۸ : نحوه انتشار یک مجله چیست؟
پاسخ : مدارک مورد نیاز به مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی ارسال شده و پس از انجام بررسی¬های کارشناسی اولیه، در صورت نقص در مدارک، مکاتبات لازم جهت تکمیل مدارک انجام شده و سپس در شورای مرکزی انتشارات علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مطرح خواهد شد. در صورت تایید، مجوز شورای انتشارات جهت انتشار مجله به واحد مربوطه داده شده و سپس واحد مذکور میتواند جهت دریافت مجوز از وزارت ارشاد اقدام نموده و پس از آن نسخه اول مجله را چاپ نماید.

سئوال ۹ : مراحل اخذ رتبه علمی-پژوهشی مجله چیست؟
پاسخ : جهت دریافت رتبه علمی-پژوهشی، مجله بایستی پس از اخذ مجوز شورای انتشارات مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت ارشاد در یکی از پایگاه¬های مورد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (Pub Med، Scopus، ISI، Biological Abstract، Chemical Abstract، M-Base و CINAHL) نمایه گردد و سپس از طریق مکاتبه با مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی درخواست کسب رتبه علمی-پژوهشی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را نماید.

سئوال ۱۰ : مدارک لازم جهت دریافت موافقت اصولی مجله چیست ؟
پاسخ : آخرین رزومه، حکم کارگزینی، نامه موافقت اعلام همکاری و صفحه اول مقالات چاپ شده در سه سال اخیر اعضای هیات تحریریه، مدیر مسئول و سردبیر مجله
– فرم موافقت اصولی تکمیل شده (در سایت معاونت علوم پزشکی موجود می باشد
– نامه رئیس واحد مبنی بر معرفی مدیر مسئول مجله
سئوال ۱۱ : مدارک لازم جهت اخذ رتبه علمی-پژوهشی مجله چیست؟
پاسخ :
– مدارک ذکر شده جهت دریافت موافقت اصولی
– مدارک مستند مبنی بر نمایه شدن مجله در سایت¬های مورد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (Pub Med، Scopus، ISI، Biological Abstract، Chemical Abstract، M-Base و CINAHL).
– ۱۵جلد از آخرین نسخه چاپ شده مجله
سئوال ۱۲ : نحوه برگزاری همایش، کنگره، سمینار، سمپوزیوم، کنفرانس، سخنرانی و کارگاه های پژوهشی در حوزه علوم پزشکی چگونه می باشد؟
پاسخ : هر واحد میتواند بر طبق آیین نامه شماره ۶۹۵۹۳/۷۳ مورخ ۹/۴/۹۳ اقدام به برگزاری همایش، کنگره، سمینار، سمپوزیوم، کنفرانس، سخنرانی و کارگاه های پژوهشی نماید و در صورتیکه بر طبق این بخشنامه نیاز به اخذ مجوز از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد بود، بایستی مکاتبات لازم را با مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی با ذکر جزئیات

سئوال ۱۳ : نحوه اخذ مجوز هزینه برای برگزاری همایش، کنگره، سمینار، سمپوزیوم، کنفرانس، سخنرانی و کارگاه های پژوهشی حوزه علوم پزشکی به چه صورت است؟
پاسخ : چنانچه هزینه ها بالاتر از سقف تعیین شده در آیین نامه مذکور باشد، بایستی واحد برگزار کننده مکاتبات لازم را با ذکر جزئیات کامل (شامل نام همایش، کنگره، …، جزئیات هزینه، تاریخ، مدعوین، مدرسین و …) با مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی جهت اخذ مجوز انجام دهد.
توجه: لازم به ذکر است هر واحد مجاز به برگزاری کارگاه¬هایی می¬باشد که کد شناسه آن در دفتر مطالعات نیروی انسانی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شده باشد و در غیر اینصورت بایستی قبل از برگزاری کارگاه بایستی درخواست تعریف کد شناسه برای کارگاه موردنظر را نماید.

سئوال ۱۴ : آیا جهت برگزاری کارگاه های آموزشی حوزه علوم پزشکی نیز بایستی با مرکز توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی مکاتبه صورت گیرد؟
پاسخ : خیر، کارگاه هایی که زیر نظر دفتر توسعه، پژوهش و فناوری و نوآوری علوم پزشکی سازمان مرکزی برگزار میشود فقط پژوهشی بوده و مختص اعضای هیئت علمی می باشد.

سئوال ۱۵ : روند نقل و انتقالات (ميهماني ) دانشجویان علوم پزشکی چگونه است؟
پاسخ : دانشجوي متقاضي انتقال يا ميهماني بايد درخواست خود را در زمان مقرر(نيمسال اول از ۱/۳/…تا۱۵/۳/همان سال و نيمسال دوم از ۱۵/۹/… تا ۳۰/۹/همان سال )درسامانه نقل و انتقالات دانشجويي دانشگاه از طريق سايت ثبت وباتوجه به مورد درخواست نسبت به اسكن مدارك مربوطه اقدام نمايد تادراسرع وقت بررسي و اعلام نظرگردد.

سئوال ۱۶ : آیا امکان میهمانی دانشجویان گروه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه های دولتی وجود دارد؟ چگونه؟
پاسخ : بلي. دراين مورد نيازي به ثبت نام از طريق سامانه نقل و انتقال دانشجويي نمي باشد، متقاضي ميهماني درخواست خودرا درزمان مقرر(كه در بالا قيدشد) به دانشگاه مبدا ارائه مي دهد كه پس از بررسي با دانشگاه مقصد مكاتبه كرده ودرصورت موافقت درغالب عقد قرارداد يا تفاهم نامه آموزشي ميسر خواهد بود.

سئوال ۱۷ : روند تغییر رشته در رشته های پزشکی اعم از دکتری و سایر رشته ها چگونه است؟
پاسخ : متقاضي با مراجعه به محل تحصيل تقاضاي تغييررشته خودرا ارائه داده سپس دانشگاه (درصورت داشتن شرايط تغيير رشته متقاضي ) با سازمان مركزي مكاتبه كرده ، از معاونت سنجش و پذيرش درمورد نمره آزمون پزشكي همان سال استعلام مي شود چنانچه نمره آزمون متقاضي از آخرين فرد قبولي رشته مورد درخواست كمتر نباشد ميسر مي باشد.

سئوال ۱۸ : آیا امکان ثبت نام با تاخیر وجود دارد؟
پاسخ : متقاضي ثبت نام با تاخير مي بايست با مراجعه به واحد وارائه درخواست و كليه مستندات دال بر تاخير به دانشگاه محل تحصيل ،سپس اين مدارك جهت اخذ مجوز به سازمان مركزي ارسال شده پس از طرح در شوراي موارد خاص آموزشي نتيجه به دانشگاه محل تحصيل متقاضي اعلام مي گردد.

سئوال ۱۹ : آیا می توان ابتدا در کنکور پذیرفته شد و سپس مدرک پیش دانشگاهی اخذ کرد ؟
پاسخ : خير،پذيرفته شده آزمون بايستي تاريخ اخذ مدرك پيش دانشگاهي قبل از ۳۱/۶ /همان سال قبولي باشد.

سئوال ۲۰ : آیا دارندگان دیپلم رشته های فنی می توانند در رشته های پزشکی شركت كنند؟
پاسخ : خير، دارندگان ديپلم فني نظام جديد فقط مي توانند در مقطع كارداني رشته هاي فني شركت كنند، جهت شركت در آزمون رشته هاي پزشكي داشتن مدرك پيش دانشگاهي الزامي است.

سئوال ۲۱: شرایط راه اندازی رشته در واحد به چه شکل می باشد؟
پاسخ :
– تکمیل فرم تاسیس رشته وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
– معرفی حداقل ۵ عضو هیات علمی مرتبط با رشته(رشته در مقطع کارشناسی دارای حداقل ۲ استادیار در همان رشته،در مقطع کارشناسی ارشد ۲ استادیار و ۱ دانشیار در همان رشته و در مقطع دکترا ۲ استادیار و ۲ دانشیار در همان رشته )
– حکم کارگزینی و آخرین مدرک تحصیلی کلیه اعضای هیات علمی الزامی است.
– لیست کلیه امکانات آزمایشگاهی مرتبط با رشته الزامی است.
– لیست کتابهای مرتبط با رشته الزامی است.
– تصویر قرارداد با بیمارستان طرف قرارداد الزامی است.
– در صورت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رشته به سایت وزارت بهداشت در قسمت سرفصل ها می توان مراجعه کرد.
سئوال ۲۲: میزان شهریه رشته‌های زیرمجموعه پزشکی به چه میزان است ؟
پاسخ : با مراجعه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه امکان اطلاع از میزان شهریه‌های مصوب هر سال دانشگاه وجود دارد.

سئوال ۲۳ : آیا امکان انتقال دانشجو به تهران و یا شهرهای دیگر وجود دارد؟
پاسخ : با مراجعه به سایت نقل و انتقالات و ثبت درخواست توسط معاونت دانشجویی بررسی و نتیجه از همان طریق اعلام می‌گردد.

سئوال ۲۴: آیا تراز و رتبه دانشجو برای پذیرش در رشته‌پزشکی در واحد خاصی قابل قبول است؟
پاسخ : این پروسه در معاونت سنجش دانشگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و از طریق کارنامه به دانشجو اطلاع داده می‌شود.

سئوال ۲۵ : در مورد دانشجویان پرستاری و مامایی که بعد از فارغ التحصیلی آیا مدارک آنها مورد تأیید وزارت بهداشت است یا خیر؟
پاسخ : بعد از تشکیل کمیته فنی در وزارت بهداشت تعیین تکلیف می شود. (تشکیل کمیته فنی زمانبر است)

سئوال ۲۶ : مراحل جذب نیروی انسانی تخصصی رسته بهداشتی درمانی در واحدهای تابعه مرتبط با علوم پزشکی چگونه می باشد؟
پاسخ :
– واحدهای دانشگاهی به منظور بکارگیری نیروهای تخصصی رسته بهداشتی درمانی، با رعایت صرفه و صلاح و در سقف پستهای بلاتصدی موجود خود نسبت به نیازسنجی و تعیین آن اقدام نموده و حداقل یک ماه قبل از زمان فراخوان های فصلی، نیازهای خود را به معاونت علوم پزشکی دانشگاه اعلام نمایند.
– معاونت علوم پزشکی دانشگاه نسبت به بررسی تخصصی نیازهای اعلامی واحد های متقاضی در این خصوص اقدام نموده و میزان نیاز و مصداق نیروهای تخصصی مرتبط با حوزه علوم پزشکی را تعیین می نماید.
– معاونت علوم پزشکی در صورت تایید نیاز و مصداق آن، ضمن اطلاع رسانی به واحد مربوطه، نسبت به درج در فراخوان جذب نیروی انسانی تخصصی رسته بهداشتی درمانی که در ابتدای هر فصل و از طریق وب سایت حوزه علوم پزشکی انجام می شود، اقدام می نماید.
– در طول مهلت فراخوان، متقاضیان با مراجعه به سامانه مربوطه در وب سایت معاونت علوم پزشکی اقدام به تکمیل اطلاعات و مدارک درخواستی می نمایند.
– بعد از اتمام مهلت فراخوان، مشخصات شرکت کنندگانی که اطلاعات آنها در سامانه مذکور کامل باشد، از طرف معاونت علوم پزشکی دانشگاه به واحدهای متقاضی اعلام می گردد.
– واحدهای مربوطه نسبت به انجام مصاحبه علمی و تکمیل پرونده معرفی شدگان اقدام نموده و فرد یا افراد واجد شرایط (مطابق ضوابط دانشگاه) را براساس امتیازات حاصل از شاخص های مناسب اولویت بندی می نمایند.
– واحدها لیست مذکور را به همراه صورتجلسه و فرم انجام مصاحبه، جهت تایید نهایی به معاونت علوم پزشکی دانشگاه ارسال می نمایند.
– معاونت علوم پزشکی دانشگاه پس از بررسی نسبت به صدور مجوز بکارگیری نیروهای مورد تایید(متناسب با نیاز مصوب قبلی واحد)، اقدام می نماید.
– واحد مربوطه پس از دریافت مجوز، نسبت به عقد قرارداد کارمعین با واجدین شرایط اقدام نموده و ضمن شروع به کار فرد، واحد مکلف است ظرف مدت ۲۰ روز، همزمان با اطلاع رسانی به معاونت علوم پزشکی دانشگاه، مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای انجام مراحل گزینش اخلاقی را به اداره کل منابع انسانی و سیاست های رفاهی دانشگاه ارسال نماید.

سئوال ۱ : راه های ارتباط با ریاست سازمان سما به چند طریق می باشد ؟
پاسخ : غیر حضوری: از طریق پست الکترونیک سازمانی ایشان به نشانی zarhani@sazman-sama.org
حضوری : برای دریافت وقت ملاقات حضوری ابتدا با تلفن واحد روابط عمومی سازمان سما به شماره ۲۲۴۲۶۱۸۶ تماس حاصل نموده و با ارائه مشخصات و تلفن های تماس خود، در لیست متقاضیان قرار گرفته و پیش از رسیدن زمان ملاقات با هریک از درخواست کنندگان برای شرکت در جلسه ملاقات حضوری با ریاست سازمان، از طریق واحد روابط عمومی تماس گرفته خواهد شد.
سئوال ۲ : زمان و چگونگی ثبت نام در آموزشکده های فنی و حرفه ای سما ؟
پاسخ : با توجه به اعلام سایت معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس Azmoon.org که در دو نیم سال می باشد، متقاضیان بر اساس دستورالعمل مندرج اقدام به ثبت نام می نمایند سپس بر اساس زمانبندی اعلام شده پرینت برگه ثبت نامی خود را به همراه سایر مدارک به آموزشکده های سما انتخابی خود تحویل داده و از همان ترم شروع به تحصیل می نمایند.

سئوال ۳ : چه کسانی می توانند در آموزشکده سما ثبت نام نمایند ؟
پاسخ : کلیه دارندگان دیپلمه سه ساله فنی حرفه ای، کاردانش، دیپلمه های نظری (علوم انسانی، تجربی و ریاضی) می توانند ثبت نام نمایند.

سئوال ۴ : در چه رشته هایی می توان ثبت نام نمود و آیا فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای می بایست در همان رشته خود ادامه تحصیل دهند؟
پاسخ :کلیه متقاضیان میتوانند در همان رشته تحصیلی قبلی خود و یا هر رشته ای مورد علاقه خود ثبت نام و ادامه تحصیل دهند با این تفاوت که باید تا سقف ۱۶ واحد دروس جبرانی را بگذرانند. الزامی برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای برای ادامه تحصیل در همان رشته خودشان نمی باشد ، می توانند در رشته ای به غیر از رشته خود ادامه تحصیل دهند.

سئوال ۵ : برای انتقالی و یا میهمان شدن در آموزشکده دیگر از چه طریق باید اقدام نمود ؟
پاسخ : از طریق سایت معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و از طریق سامانه نقل و انتقالات می بایست اقدام نمایید. لازم به توضیح است در بازه زمانی محدودی انجام می شود که غالبا از طریق آموزشکده ها اطلاع رسانی می گردد.

سئوال ۶ : معادل سازی دروس در آموزشکده ها چگونه است ؟
پاسخ : معادلسازی در ترم اول انجام می شود و اگر متقاضی قبلا در مراکزی دروسی را گذرانده باشد می تواند با توجه به رشته انتخابی خود دروس گذرانده را معادل سازی نمایند.

سئوال ۷ : شرایط و نحوه فرآیند معرفی به استاد چگونه است ؟
پاسخ : باتوجه به آیین نامه، هر دانشجویی در ترم آخر می تواند ۴ واحد را به صورت معرفی به استاد بگذراند، در زمانی که تعداد واحد ها ۶ واحد باشد باید از طریق کمیسیون موارد خاص دانشگاه مجوز مربوطه دریافت گردد و تا سقف ۷ واحد نیز از طریق کمیسیون موارد خاص سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی امکانپذیر است.

سئوال ۸ : دروس جبرانی شامل چه دورسی می باشد و برای چه منظور دانشجویان ملزم به گذراندن آنها می باشند ؟
پاسخ : با عنایت به مجوز کسب شده برای دیپلمه های نظری برای ورود و ثبت نام در مقطع کاردانی پیوسته، متقاضیان و دانشجویان می بایست در ترم اول نسبت به اخذ دروس جبرانی و پیش نیاز متناسب با رشته خود اقدام نمایند و بعضاً در موارد استثنا که دانشجویی از روی سهل انگاری درسی از دروس جبرانی و پیش نیاز خود را نگذرانده و در ترم آخر قرار دارد، در این صورت مکاتبه ای از سوی واحد مربوطه با سازمان برای کسب مجوز و یا معافیت دانشجو از گذراندن آن درس صورت می پذیرد.

سئوال ۹ : درخصوص استفاده از ماده ۴۷ توضیحاتی ارائه نمایید ؟
پاسخ : آن دسته از دانشجویانی که کلیه دروس خود را گذرانده و فارغ التحصیل شده اند اما معدل کل آنان کمتر از ۱۲ می باشد، از این ماده استفاده می کنند که به صورت یک نیم سال و یا به صورت معرفی به استاد تا سقف ۷ واحد امکان جبران کسر معدل دارند.

سئوال ۱۰ : شرایط ثبت نام با تأخیر به چه صورت می باشد ؟
پاسخ : آن دسته از دانشجویانی که زمان ثبت نام نهایی آنها در دانشگاه با ثبت اطلاعات آنها در سایت مرکز آزمون همخوانی نداشته باشد، در این گروه قرار می گرند که می بایست با سازمان مرکزی دانشگاه مکاتبه نمایند.

سئوال ۱۱ : در خصوص دانشجویانی که تعدادی واحد باقی مانده دارند و به دلایل مختلف بعد از یک یا چند ترم مراجعه می کنند، وضعیت دروس آنها چگونه است؟
پاسخ : اگر در زمان ترک تحصیل دانشگاه اخراج آموزشی نبوده باشند می توانند دروس باقی مانده خود را اخذ و آنها را در همان نیم سال بگذرانند .براساس بخشنامه سازمان مرکزی خلا تحصیلی ایجاد جز سنوات قرار نگرفته و کلیه وضعیت قبلی دانشجو به نیم سال جدید ورود پیدا کرده و می بایست فقط دروس باقی مانده خود را بگذرانند و هیچ هزینه ای در خصوص ترم های عدم مراجعه پرداخت نمی کنند.

سئوال ۱۲ : دانشجویانی که در زمان فراغت از تحصیل ۲۴ واحد درسی شان باقی مانده است چه شرایطی خواهند داشت؟
پاسخ : دانشجویانی که برای فراغت از تحصیل حداکثر ۲۴ واحد درسی باقی مانده داشته باشند، حتی اگر در ترم قبل مشروط شده باشند بانظر گروه آموزشی واحد می توانند تمام واحدهای درسی باقی مانده خود را ولو اینکه در بین آنها دروس پیش نیاز وجو داشته باشد در یک نیم سال انتخاب و بگذرانند .

سئوال ۱ : آیا نقل و انتقال از طریق درخواست به واحدهای مبدأ و مقصد یا سازمان مرکزی امکان پذیر است ؟
پاسخ : خیر؛ فقط از طریق ثبت درخواست در سامانه نقل و انتقالات در زمان مقرر امکان پذیر است.

سئوال ۲ : آیاانتقال مجدد امكان پذير است ؟
پاسخ :خير

سئوال ۳ : آيا ميهماني محدودیت دارد ؟
پاسخ : خير؛ دانشجويان تا انتهاي دوران تحصيل مي توانند به صورت ترم به ترم درخواست ميهماني نمايند.

سئوال ۴ : تكليف افرادي كه ميهمان دایم مي باشند چگونه است ؟
پاسخ : مجوز مذكور، تا پايان تحصيل‌ دانشجو، داراي اعتبار است.

سئوال ۵ : نحوه اتمام یا انصراف از مجوز میهمانی دایم چگونه است؟
پاسخ : در صورت اتمام دروس در واحد مقصد یا انصراف دانشجو از میهمانی دایم؛ پس از دریافت درخواست کتبی دانشجو؛ مراتب به صورت کتبی، با مشخص نمودن سال؛ نیمسال تحصیلی (شروع و پایان میهمانی دایم) توسط واحد مقصد به واحد مبدأ جهت درج در پرونده فارغ التحصیلی اعلام می گردد.

سئوال ۶ : آيا امكان ثبت درخواست براي دانشجويان جديدالورود (ترم اول) وجود دارد ؟
پاسخ : خير، (به‌استثناء ماده۲ (ضوابط خانواده شاهد و ايثارگر)، ماده ۳بند ۲ (دانشجویان روشندل و معلول جسمی حرکتی)، ماده۹ (ضوابط همسر و فرزندان اعضاي هيات علمي))

سئوال ۷ : آيا محدوديت در ثبت درخواست وجود دارد ؟
پاسخ : بله (هر دانشجو در هر نیمسال تحصیلی صرفاً حق انتخاب يك درخواست در سايت را دارد)

سئوال ۸ : آيا دانشجو، مي تواند بيش از يك مقصد را انتخاب كند ؟
پاسخ : خير، فقط امكان، انتخاب يك مقصد، وجود دارد.

سئوال ۹ : نحوه اطلاع رسانی به دانشجو پس‌ از ثبت‌ درخواست در سامانه چگونه است ؟
پاسخ : ازطريق سامانه (در بخش پيگيري)، پيامك و ايميل، مراحل درخواست به دانشجو اطلاع داده‌ مي‌شود.

سئوال ۱۰ : آيا دانشجو بايستي اصل مدارك را به واحد مقصد ارائه نمايد ؟
پاسخ : بله (در زمان ثبت نام با همراه داشتن اصل مدارك به واحد مقصد مراجعه نمايد و اصالت مدارك توسط واحد مقصد مورد تأیید قرار مي گيرد).

سئوال ۱۱ : در صورتي كه اصل مدارك با اسكن آن مطابقت نداشت، ادامه درخواست، چگونه است؟
پاسخ : درخواست لغو مي‌گردد و برابر مقررات با دانشجو برخورد مي‌شود.

سئوال ۱۲ : دانشجوياني كه در بدو ورود مرخصي گرفته اند آيا ترم بعد حائز شرايط نقل و انتقال مي‌باشند؟
پاسخ : بله

سئوال ۱۳ : آیا نقل وانتقال دانشجویان بدون آزمون امکان پذیر است؟
پاسخ : خیر، به استثنای متقاضیان مهمانی ماده ۱ بند ۱ (ازدواج پس از ثبت نام در آزمون دانشگاه) و ماده فاقدین شرایط (به صورت یک ترم میهمانی)

سئوال ۱۴ : در صورتيكه اطلاعات پذيرش و آموزشي دانشجو، به هر دليلي با اطلاعات سامانه مغايرت داشته باشد، آيا قابل تصحيح مي‌باشد؟
پاسخ : بله، از آنجايي كه اطلاعات دانشجو، از مركزآزمون دريافت مي‌گردد، درصورت مغايرت، دانشجو باید به واحد محل تحصیل مراجعه نمايد و واحد ضمن مكاتبه با مركز آزمون و ارسال رونوشت آن به اداره كل نقل و انتقالات نسبت به اصلاح اطلاعات اقدام می نماید.

سئوال ۱۵ : با توجه به اينكه خروج از واحدهاي الكترونيكي ممنوع است آيا ورود به آنان نيز ممنوع مي‌باشد؟
پاسخ : بله

سئوال ۱۶ :آیا نقل و انتقال دانشجویان واحدهای بین الملل و برون مرزی امکان پذیر است؟
پاسخ : خیر؛ غیر از رشته های پزشکی و دندانپزشکی واحدهای بین المللی کیش و قشم، باقی رشته ها
می توانند از طریق ماده فاقدین شرایط ثبت درخواست نمایند.

سئوال ۱۷ : آیا نقل و انتقال مقطع دکترای تخصصی امکان پذیر است؟
پاسخ : خیر؛ به غیر از ماده ۲ (ضوابط خانواده شاهد و ایثارگر – مطابق ماده ۶۲)

سئوال ۱۸ : پس از صدور مجوز و معرفي دانشجو به واحد مقصد، در صورتيكه دروس در واحد مقصد ارائه نشود آيا تغيير مقصد امكان پذير است؟
پاسخ : بله، با انتخاب گزينه عدم ارائه دروس توسط واحد مقصد و ورود دانشجو از بخش پيگيري سامانه نقل و انتقالات امكان ويرايش مقصد براي يك بار امكانپذير مي باشد.

سئوال ۱۹ : گردش كار ضوابط بيماري چگونه است، آيا دانشجو بايستي به واحد مبدأ یا کمیسیون پزشکی مراجعه كند و مدارك بيماري را ارائه نمايد ؟
پاسخ : خیر، ارسال مدارك پزشكي، ازطريق سامانه صورت مي‌گيرد، مدارك توسط كميسيون پزشكي سازمان بررسي شده و پس از بررسي و اعلام نظر كميسيون پزشكي سازمان نتايج از طريق سامانه اعلام مي گردد. درصورت نياز به حضور دانشجو جهت معاينه باليني، به دانشجو اطلاع رساني مي شود.

سئوال ۲۰ : اسكن مدارك پزشكي ( مانند نوار قلب يا مغز،عكس راديولوژي و … ) چگونه است ؟
پاسخ : در مواردي كه دانشجو داراي عكس سي تي اسكن، راديولو‍‍ژي و … مي باشد، صرفاً گزارش پزشك ارسال مي گردد و نيازي به اسكن عكس راديولوژي، نوار قلب و … نيست. درصورت نياز به معاينه باليني در هر مرحله مي بايست موارد فوق را به همراه داشته باشد.
سئوال ۲۱ : آيا دانشجو به غير از هزينه ثبت درخواست، در خصوص طرح در كميسيون پزشكي، هزينه پرداخت مي‌نمايد؟
پاسخ : خیر

سئوال ۲۲ : اگر دانشجو سرپرست افرادي، به غير از بستگان درجه يك خانواده باشد، آيا مي توانند طبق ضوابط سرپرستي درخواست نمايد؟
پاسخ : خیر

سئوال ۲۳ :آیا انتقال يا ميهماني در سطح گروه يك ( شهر تهران ) امكان پذير است؟
پاسخ : بله، (با توجه‌ به موارد مندرج، در آيين‌نامه)

سئوال ۲۴ : آيا همسر و فرزندان اعضای هیأت علمي در صورت كسب ۵/۹۲ درصد نمره واحد مقصد، مي‌توانند درخواست تغيير محل پذيرش توأم با تغيير رشته را داشته باشد؟
پاسخ : بله

سئوال ۲۵ : آيا انصراف از انتقال، امكان پذير است؟
پاسخ : بله، حداکثر تا دو ترم بعد از انتقال

سئوال ۲۶ : هزينه ای كه دانشجویان متقاضی ماده فاقدين شرايط مي بايست طبق جدول موجود در صفحه تعهدات دانشجويان پرداخت نمايند، به كدام واحد مي بايست پرداخت گردد ؟
پاسخ : همراه با شهريه هاي ثابت و متغير به واحد مقصد پرداخت مي گردد.

سئوال ۲۷ : آیا با کلیه درخواستهای ضوابط فاقدین شرایط موافقت می گردد ؟
پاسخ : خیر؛ با توجه به ظرفیت ورود و خروج واحدهای مقصد و مبدأ و اعلام نظر کمیسیون موارد خاص؛ با درخواست نقل و انتقال دانشجویان فاقد شرایط موافقت یا مخالفت می گردد.

سئوال ۱ : در چه رشته هایی مسابقات دانشجویان بر گزار می گردد ؟
پاسخ : ۲ دسته گروهی /انفرادی
گروهی ( فوتبال – والیبال – بسکتبال – هندبال- فوتسال ، والیبال ساحلی)
انفرادی ( کاراته – تکواندو – پینگ پنگ – بدمینتون – شنا – وزنه برداری – کشتی، دو ومیدانی – شطرنج – دوچرخه سواری –جودو- اسکی – قایقرانی و …)

سئوال ۲ : زمان برگزاری مسابقات چه زمانی می باشد ؟
پاسخ :
۱) مسابقات درون واحدی نیمسال اول
۲) مسابقات استانی نیمسال دوم
۳) مسابقات کشوری تابستان
سئوال ۳ : من چگونه می توانم عضو تیمهای ورزشی دانشگاه شوم ؟
پاسخ :با مراجعه به تربیت بدنی واحد دانشگاهی طبق بخشنامه ارسالی از معاونت ورزش رشته ها و تاریخ برگزاری مشخص می باشد .

سئوال ۴ : آیا در دانشگاه کلاسهای آموزشی برای رشته های مختلف ورزشی برگزار می گردد؟
پاسخ : هر سال برای تمامی رشته های ورزش قهرمانی و همگانی با توجه به درخواست واحد و تقویم مسابقات معاونت ورزشی اجازه برگزاری گلاس داده می شود.

سئوال ۵ : آیا همایش ها و یا برنامه های گروهی در زمینه ورزش همگانی در دانشگاه انجام می گردد ؟
پاسخ : بله ، همایش های کوهنوردی – پیاده روی – ورزشی صبحگاهی و جشنواره های ورزشی برگزار می گردد که دانشجویان می توانند با مراجعه به تربیت بدنی دانشگاه از زمان برگزاری و نحوه شرکت در آن مطلع گردند.

سئوال ۶ : نحوه شرکت در کلاسهای داوری و مربیگری در واحدها و مراکز دانشگاهی آزاد اسلامی چگونه می باشد ؟
پاسخ : واحدها و مراکز طی نامه رسمی درخواست خود را به معاونت ورزش ارسال کرده و معاونت ورزش با ارسال مجوز برگزاری کلاسهای فوق الذکر که قبلا از فدراسیونهای ذیربط اخذ نموده است به واحد مورد نظر، شرایط شرکت کننده در دوره مذکور را اعلام می نماید و دانشجو می توانند با مراجعه به تربیت بدنی از چگونگی برگزاری کلاسها و ثبت نام مطلع گردد.

سئوال ۷ : دانشجویان چگونه می توانند به عضویت تیمهای باشگاهی دانشگاه درآیند؟
پاسخ :
الف) دانشجویانی که شاغل در لیگ های کشوری هستند پس از تکمیل فرم درخواست عضویت و ارائه آن به باشگاه دانشگاه آزاداسلامی به کادر فنی معرفی شده و پس از حضور در جلسات تمرینی و اردوی انتخابی به عضویت باشگاه در می آیند.
ب) دانشجویان مستعد وممتاز ورزشی ( غیر حرفه ای) پس از شرکت در مسابقات دانشجویی درون واحد و استانی و سراسری توسط مربیان و کادر فنی تیمهای باشگاهی و مسئولین انجمن های ورزشی شناسایی شده و جهت انجام تست های فنی و حضور در اردوهای انتخابی و جلسات تمرینی از ایشان دعوت به عمل می آید. بدیهی است در صورت جلب نظر کادر فنی، دانشجویان امکان عضویت در تیمهای باشگاهی را خواهند داشت.
سئوال ۸ : دانشگاه آزاد اسلامی چه نوع تسهیلاتی را برای دانشجویان ممتاز ورزشی فراهم نموده است ؟
پاسخ :
– سهمیه ورود به دانشگاه
– میهمانی ورزشی
– تخفیف شهریه
– ماموریت ومرخصی ورزشی
– خروج از کشور ورزشی
سئوال ۹ : سهمیه ورود قهرمانان ورزشی به دانشگاه آزاد اسلامی شامل چه مقطع و چه رشته های تحصیلی می شود ؟
پاسخ : مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و شامل رشته های تحصیلی زیر مجموعه تربیت بدنی و علوم ورزشی و سایر رشته های غیر تربیت بدنی

سئوال ۱۰ : میهمانی ورزشی شامل چه دانشجویانی می شود ؟
پاسخ :
الف : بازیکنان تیم های ملی کشور
ب : اعضاء‌تیم های باشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی

سئوال ۱ : هزينه انصراف از تحصيل چيست ؟
پاسخ : دانشجويان كليه مقاطع تحصيلي بابت انصراف از تحصيل، بايستي معادل يك و نيم برابر شهريه ثابت يك نيمسال تحصيلي را طبق تعرفه سال ورود بابت هزينه انصراف پرداخت نمايند.

سئوال ۲ : كدام دسته از دانشجويان از پرداخت هزينه انصراف از تحصيل معاف خواهند بود ؟
پاسخ : دانشجوي شاغل به تحصیل در يكي از واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي كه از طريق آزمون سراسري در همان واحد يا واحد ديگري پذيرفته شود و همچنين دانشجوي اخراجي از پرداخت هزينه انصراف معاف خواهند بود.

سئوال ۳ : دانشجوياني كه در روند تحصيلي آنان وقفه ايجاد شود يا از مرخصي تحصيلي استفاده نمايند بابت نيمسالهاي عدم مراجه چه ميزان شهريه بايستي پرداخت نمايند ؟
پاسخ : دانشجويان كليه مقاطع تحصيلي كه به هر علت در روند تحصيلي آنان وقفه ايجاد شود يا از مرخصي تحصيلي استفاده نمايند، مشروط به دريافت مجوز ادامه تحصيل، به ازاي هر نيمسال وقفه يا مرخصي تحصيلي، يك دوم شهريه ثابت با تعرفه سال ورود محاسبه و منظور خواهد شد.

سئوال ۴ : موارد مربوط به استرداد شهريه تحصيلي به دانشجويان كدامند ؟
پاسخ :دانشجويان كليه مقاطع تحصيلي اگر در بدو ورود به داشگاه پس از ثبت نام از تحصيل منصرف شوند :
الف)در صورتي كه از كلاسهاي درسي استاده نكرده باشند ،شهريه پرداختي به وي مسترد مي گردد، ولي فقط نيمي از هزينه خدمات دانشجويي به ذينفع مسترد ميشود.
ب) در صورتيكه كمتر از يكماه از كلاس استفاده كرد باشد، نيمي از شهريه كامل و نيمي از هزينه خدمات آموزشي از دانشجو اخذ و بقيه به ي مسترد ميشود. بديهي است اين دسته دانشجويان مشمول پرداخت هزينه انصراف از تحصيل نمي باشند.

سئوال ۵ : ميزان تخفيف شهريه براي خانواده هايي كه بيش از يك دانشجو دارند به ميزان است ؟
پاسخ : جهت كمك و رفاه حال خانواده هايي كه همزمان بيش از يك دانشجو شاغل به تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي دارند و توان پرداخت شهريه را به صورت كامل ندارند، در صورت تاييد كميته واحد (متشكل از معاون آموزشي ، معاون دانشجويي و رئيس واحد ) ،حداكثر ده درصد تخفيف در شهريه دانشجو لحاظ ميشود.

سئوال ۶ : آيا تخفيف شهريه به دانشجويان ممتاز تعلق ميگيرد ؟
پاسخ : به منظورتشويق و ايجاد انگيزه بيشتر در دانشجويان و پيشرفت در امور تحصيلي دانشجويان ممتاز ، طبق نظر رياست واحد به دانشجويان مقاطع مختلف تحصيلي ( به غیر دکتری تخصصی ) بر حسب رشته و ميانگين نمرات و ميزان نمره تخفيف در شهريه تحصيلي تعلق ميگيرد.

سئوال ۷ : در صورت بروز تخلف و صدور راي در كميته انضباطي بدوي چه مرجعي به اعتراضات دانشجويان رسيدگي مي كند ؟
پاسخ : در صورت اعتراض دانشجو به راي كميته انضباطي بدوي، دانشجو مي تواند ضمن درخواست كتبي از كميته بدوي خواستار ارجاع پرونده خود به مراجع بالاتر (كميته انضباطي تجديد نظر در مراكز استان) باشدو مهلت اعتراض وي ۱۵ روز از تاريخ ابلاغ راي مي باشد.چنانچه دانشجو به راي كميته تجديدنظرنيز اعتراض داشته باشد ،كميته بدوي ضمن اخذ اعتراض كتبي دانشجو ،بايستي پرونده را به كميته مركزي ارسال نمايد.

سئوال ۸ : در صورتيكه دانشجو در امتحان ميان ترم تقلب كند آيا اين نمره در نمره پايان ترم او تاثير خواهد داشت ؟
پاسخ : بله، براي بار اول نمره صفر منظور مي گردد و با نمره پايان ترم جمع و بعنوان نمره نهايي ثبت مي گردد.

سئوال ۹ : تقلب در امتحان پايان ترم چه حكمي دارد ؟
پاسخ : نمره ۲۵/۰ در درس يا امتحان مربوط به تقلب درج خواهد شد، ضمن اينكه اخطار يا تذكر يا توبيخ كتبي با درج پرونده وي ثبت مي شود.

سئوال ۱ : ماموریت و نقل و انتقال اعضای هیات علمی آموزشکده های سما درون سازمان و به سایر واحدهای دانشگاهی چگونه است ؟
پاسخ : مأموريت و يا انتقال اعضاي هیأت علمي سازمان سما با رعايت ضوابط و مقررات مربوطه فقط در مؤسسه‌هاي وابسته به آن سازمان امكان‌پذير است. انتقال مربيان از واحدها و مراكز دانشگاهي كه مشكل تكميل واحد موظف آموزشي دارند در صورت عدم نياز به مراكز سما در همان استان بلامانع و همراه با كاهش تشويقي واحد موظف آموزشي متقاضي از ۱۶ به ۱۲ واحد است همچنین مأموريت و يا انتقال اعضاي علمي با مدرك دكتری از واحدهاي سما به واحدهاي دانشگاهي پس از ارزيابي علمي هیأت علمي متقاضي در گروه آموزشي واحد مقصد، بدون لزوم طي مراحل جذب و استخدام مجدد، با رعايت همه مقررات مربوطه بلامانع است.

سئوال ۲ : شرایط انتقال قطعی اعضای هیات علمی به سایر واحدها چگونه است ؟
پاسخ : متقاضي انتقال بايد دو سال متوالي به صورت مأمور در واحد مقصد خدمت كند و در صورت رضايت واحد مبدأ و مقصد و تأييد شوراي جذب هیأت علمي سازمان مركزي، انتقال قطعي انجام خواهد شد. انتقال از واحد مبدأ (پس از اتمام مأموريت ۲ ساله) و كسب حداقل ۷۰ درصد امتيازات ارتقا به مرتبه علمي بالاتر در كميته منتخب استاني و تأييد شوراي جذب هیأت علمي دانشگاه (از تاريخ استخدام يا از تاريخ ارتقاي مرتبه قبل) الزامي است. عملكرد آموزشي- پژوهشي- اجرايي متقاضي بر مبناي مقررات ارتقاء اعضاي هیأت علمي ارزيابي مي‌شود.

سئوال ۳ : آیا امکان ماموریت و انتقال اعضای هیات علمی متعهد به سایر واحدها امکان پذیر می باشد ؟
پاسخ :متقاضي ماموریت یا انتقال نباید هيچ گونه تعهدي به واحد مبدأ داشته باشد باشد و يا با توافق واحدهاي مبدأ و مقصد، تعهد متقاضي انتقال داده شود.

سئوال ۱ : مدارک مورد نیاز جهت ارتقاء مربی به استادیاری با دریافت مدرک دکتری چیست ؟
پاسخ : با توجه به دو حالت زیر مدارک مورد نیاز عبارتند از:
الف- استادیاری با مدرک دکتری و بورسیه
– تصوير برابر اصل مدارك دو مقطع آخر تحصيل متقاضي همراه با تائيديه تحصيلي آخرين مدرك تحصيلي كه ميبايست توسط واحد دانشگاهي از دانشگاه محل تحصيل اخذ گردد . (جهت فارغ التحصيلان خارج از كشور ارسال ارزشنامه دائم و اخذ تائيديه از اداره دانش آموختگان وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري الزامي مي باشد )
– تصوير برابر اصل مجوز ادامه تحصيل صادره از حوزه معاونت آموزشي دانشگاه (مجوز بورسيه ، مامور به تحصيل شدن ، همكاري تمام وقت در حين تحصيل ، مرخصي بدون حقوق به علت اشتغال به تحصيل)
– تصوير برابر اصل تعهد نامه محضري اعضاي هيأت علمي بورسيه و مأمور به تحصيل و يا تعهد نامه خدمت يك برابر طول تحصيل براي آن گروه از اعضاي هيات علمي كه مجوز همكاري تمام وقت آنان در حين تحصيل صادر گرديده است .
– تصوير برابر اصل صلاحيت عمومي متقاضي (واحدهاي دانشگاهي موظفند در صورتي كه صلاحيت عمومي متقاضي به تائيد نرسيده باشد مراتب را به دبيرخانه هيات اجرايي استان مربوطه اعلام نموده تا صلاحيت عمومي متقاضي به تائيد برسد )
– تصوير كارت پايان خدمت مقدس سربازي و يا معافيت دائم جهت آقايان
ب- استادیاری با مدرک دکتری، بدون اخذ مجوز (غیر بورسیه)
– تصوير برابر اصل مدارك كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري تخصصي متقاضي.
– تصوير برابر اصل تأييديه تحصيلي آخرين مدرك تحصيلي متقاضي (براي فارغ‌التحصيلان خارج از كشور صرفاً تصوير برابر اصل ارزشنامه دائم و تأييديه تحصيلي مأخوذه از اداره دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري قابل بررسي مي‌باشد).
– تصوير برابر اصل صلاحيت عمومي متقاضي.
– اصل پايان‌نامه دوره دكتري تخصصي متقاضي.
– حداقل دو مقاله علمي- پژوهشي چاپ شده در مجلات معتبر مورد تأييد وزارتين يا مجلات با نمايه معتبر بين‌المللي.
– تصوير برابر اصل مقالات چاپ شده لاتين به‌همراه صفحه مربوط به ميزان ضريب تأثير مجله (در صورتي‌كه متقاضي در اين‌گونه مجلات، مقاله چاپ نموده باشد).
– تصوير برابر اصل تعهدنامه محضري خدمت به ميزان يك برابر مدت تحصيل در دوره دكتري تخصصي.
– تصوير آخرين حكم كارگزيني متقاضي.

سئوال ۲ : تاریخ احکام ارتقاء استادیاری از چه زمانی زده می شود ؟
پاسخ : با توجه به مورد براساس یکی از حالات زیر تاریخ احکام صادر می شود:
الف: استادیاری با مدرک داخل کشور و بورسیه: تاریخ فارغ التحصیلی
ب: استادیاری با مدرک داخل کشور و فاقد مجوز(غیر بورس): تاریخ آخرین مقاله چاپ شده
ج: استادیاری با مدرک خارج کشور و بورسیه: تاریخ تایید کمیسیون ارزیابی وزارت علوم
د: استادیاری با مدرک خارج کشور و فاقد مجوز (غیر بورس): تاریخ آخرین مقاله چاپ شده
ه: استادیاری با مدرک نیمه حضوری، غیرحضوری، پیام نور: تاریخ تایید در هیات ممیزه

سئوال ۳ : مقالات مورد نیاز جهت استادیاری باید چه شاخصهایی داشته باشند ؟
پاسخ : مقاله چاب شده در ژورنالهای مورد تایید وزارتین، و یا ژورنالهای ISI ، IF دار

سئوال ۴ : مدارک لازم جهت ارتقاء به دانشیاری و استادی چیست ؟
پاسخ :
– شناسنامه علمی متقاضی که بصورت محرمانه از واحد دانشگاهی به دبیرخانه سازمان ارسال شود.
– اصل مستندات شامل مقالات چاپ شده در ژورنالها و یا ارائه شده در کنفرانسها، کتب، قرارداد طرحهای پژوهشی به همراه گزارش طرح و …(هر آنچه که در شناسنامه علمی نوشته می شود، باید مستندات آن همراه باشد)
– نامه کمیسیون ماده یک

سئوال ۵ : امتیاز لازم جهت دانشیاری و استادی چقدر است ؟
پاسخ :حداقل امتیاز لازم مطابق با آیین نامه ارتقاء ۱۱۰ و ۱۲۰ امتیاز می باشد که این اعداد کف امتیازی می باشد و البته برای افزایش سطح قابلیت اطمینان قبولی پرونده ها، بهتر است امتیاز کسب شده از کمیته منتخب واحد بیشتر از این اعداد باشد.

سئوال ۶ : تعداد مقالات علمی پژوهشی وزارتین جهت ارتقاء به دانشیاری و استادی چه تعداد است ؟
پاسخ : جهت ارتقاء به دانشیاری و استادی حداقل ۲ و ۳ مقاله مستقل (طبق تعریف مقاله مستقل در آیین نامه ارتقاء) نیاز است. که البته طبیعی است که هیچ فردی نمی تواند شرایط لازم و کافی جهت ارتقاء به این مرتبه ها را با صرفا این تعداد کسب نماید.

سئوال ۷ : آیا قبل از اخذ جواب کمیسیون ماده ۱، پرونده قابل تحویل به اداره ممیزی است ؟
پاسخ : خیر، تا قبل از تایید و دریافت نامه کمیسیون ماده ۱، پرونده قابل تحویل نمی باشد.

سئوال ۸ : مقاله مستقل، چه مقاله ای است ؟
پاسخ :
الف- مقاله چاپ شده در ژورنالهای مورد تایید وزارت علوم و یا که فرد به تنهایی نویسنده آن باشد.
ب- مقاله مستخرج از تز دانشجو که متقاضی استاد راهنمای دانشجو باشد و بجز دانشجو و استاد راهنما صرفا نام استاد مشاور بر روی مقاله درج شده باشد.
ج- مقاله مستخرج از طرح پژوهشی که فرد متقاضی مجری طرح باشد.

سئوال ۹ : آیا به مقالاتی که قبلا در یک ژورنال چاپ شده و هم اکنون آن ژورنال در لیست ژورنالهای فاقد اعتبار قرار گرفته است، امتیازی تعلق می گیرد ؟
پاسخ : خیر به آنها امتیاز داده نمی شود.

سئوال ۱۰ : مقالاتی که در ژورنالهای دانشگاه آزاد اسلامی که در لیست ژورنالهای علمی پژوهشی وزارتین قرار ندارند، مورد تایید جهت مقاله مستقل هستند؟
پاسخ : خیر مورد تایید نیستند.

سئوال ۱۱ : حضور ذیفن در جلسه کمیته منتخب واحد جهت بررسی پرونده ارتقاء ضروری است؟
پاسخ : بله و باید مرتبه اعضای ذیفن بالاتر از مرتبه درخواستی فرد متقاضی باشد.

سئوال ۱۲ : مستندات مقالات اعم از IF ژورنالها باید مورد تایید پژوهش واحد دانشگاهی رسیده باشد؟
پاسخ :بله، مدیر پژوهش واحد دانشگاهی موظف است کلیه ژورنالها اعم از علمی پژوهشی بودن و یا IF آنها را چک نموده و امضاء و مهر نماید.

سئوال ۱ : روند طرح تخلف عضو هیات علمی چگونه است ؟
پاسخ : پس از اعلام شکایت از سوی فرد، ارگان، واحد دانشگاهی و… موضوع تخلف عضو هیات علمی توسط رئیس هیات بدوی واحد بررسی و طی مکتوبی به عضو هیات علمی، ضمن تفهیم اتهام، از وی درخواست می شود، مستندات و لایحه دفاعی خود را حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز به هیات بدوی تسلیم نماید. سپس موضوع در هیات بدوی واحد مطرح و با توجه به مستندات ارائه شده و گزارش تخلف، نسبت به صدور رای توسط هیات بدوی اقدام خواهد شد.

سئوال ۲ : آیا آراء اصداری هیاتهای بدوی و تجدید نظر قابلیت اجرایی دارد؟
پاسخ : هرگونه آراء اصداری از سوی هیات بدوی و تجدید نظر، در صورت اعتراض عضو هیات علمی قابل طرح و هیات عالی خواهد بود، علی القاعده آراء اصداری قبل از قطعیت یافتن قابلیت اجرایی نخواهد داشت(بجز موارد یک تا ۴ ماده ۱۵ آیین نامه مربوطه، صادره از سوی هیات بدوی)

سئوال ۳ : چنانچه موارد اتهامی در مورد رئیس واحد یا معاونان وی باشدچگونه برخورد خواهد شد ؟
پاسخ : تخلفات مربوط به روسا و معاونان واحدهای دانشگاهی، در هیات بدوی سازمان مرکزی مطرح خواهد شد و هیات بدوی واحد دانشگاهی حق بررسی موضوع فوق را ندارد مگر در مواردیکه تخلف اعلامی مربوط به قبل یا بعد از مسئولیت عضو هیات علمی در واحد دانشگاهی باشد.

سئوال ۴ : نحوه اعتراض به آراء اصداری هیاتها چه مراحلی دارد ؟
پاسخ :پس از طرح موضوع تخلف، در هر یک از هیاتهای بدوی و یا تجدید نظر، رای اصداری از طریق رئیس هیات بدوی(معاون آموزشی) رسما وطی نامه ای، به عضو هیات علمی اعلام می شود و چنانچه موارد محکومیت غیر از بندهای چهارگانه۱-۴ (ماده۱۵ آئین نامه مربوط)باشد ،هیات علمی می تواند ظرف مدت یکماه (پس از وصول رای) لایحه اعتراضیه خود را به معاونت آموزشی واحد مربوطه تسلیم و رسید دریافت نماید.

سئوال ۵ : تعلیق همکاری عضو هیات علمی، که پرونده وی در هیاتها تحت بررسی می باشد چه مراحلی دارد ؟
پاسخ :چنانچه واحد دانشگاهی تشخیص دهد که حضور عضو هیات علمی(که دارای پرونده تخلفاتی می باشد) به مصلحت نباشد، بایستی مراتب را طی نامه ای به واحد استانی مربوطه اعلام و پس از تائید واحد استانی و ارسال آن به دبیرخانه هیاتهای رسیدگی به تخلفات، ارسال و پس از بررسی در دبیرخانه مذکور، موضوع به ریاست عالیه دانشگاه منعکس و در صورت موافقت و تائید رئیس دانشگاه، مراتب به واحد مربوط جهت اجرا اعلام خواهد شد. در هر صورت واحد دانشگاهی راسا نمی تواند نسبت به تعلیق عضو هیات علمی متخلف اقدام نماید.

سئوال ۱ : نحوه جذب اعضاي هيات علمي نيمه وقت دانشگاه هاي دولتي تحت پوشش وزارت علوم ؟
پاسخ :
۱-متقاضي مي بايست داري مرتبه علمي دانشيار يا استاد باشد.
۲-در هنگام درخواست همكاري با دانشگاه دولتي همكاري رسمي قطعي داشته باشد.
۳-نحوه همكاري نيمه وقت متقاضيان پس از اعلام نياز واحد و تائيد هيات اجرايي جذب استان مربوطه يا شوراي مركزي جذب دانشكاه بصورت قراردادي يكساله باشد.
تمديد سالانه قرارداد در پايان هر سال تا سقف سني ۷۰ سال حسب نياز توسط واحد بلامانع است.
ساعات تدريس موظفي اعضاي هيات علمي با مرتبه علمي استاد ۸ ساعت و دانشيار ۹ ساعت تعيين مي گردد.
ساعت حضور در واحد دانشگاهي در مجموع (تدريس و غير تدريس)۱۶ ساعت ميباشد.

سئوال ۲ : نحوه تبديل وضعيت نوع همكاري متقاضيان از نيمه وقت به تمام وقت ؟
پاسخ :
– فقط براي اعضاي هيات علمي استاديار به بالا قابل بررسي است.
– واحدها در صورت موافقت با تبديل نوع همكاري مي بايست مدارك افراد را تكميل و به مركز امور هيات علمي جهت بررسي و اعلام نظر ارسال نمايد.
– تصوير آخرين حكم حقوقي عضو هيات علمي در دانشگاه آزاد
– تصوير حكم بازنشستگي يا خروج از خدمت فرد متقاضي
– موافقت نماينده محترم تام اختيار رياست عالي دانشگاه در هيات امنا استان مربوطه
– تكميل فرم تبديل نوع همكاري كه نمونه آن به واحدها اعلام گرديده.
– امتياز عملكرد آموزشي و پژوهشي سالانه جهت ترفيع ساليانه
– تكميل و امتياز دهي فرم هاي ارتقا توسط كميته منتخب واحد
تبصره :در صورتيكه واحد داري كميته منتخب نمي باشد ،امتياز دهي فرمهاي ارتقا مي بايست توسط كميته منتخب بزرگترين واحد استان انجام پذيرد.

سئوال ۳ : نحوه جذب اعضاي هيات علمي به صورت تمام وقت ؟
پاسخ :
– شركت در فراخوان جذب هيات علمي از طريق سامانه جذب دانشگاه
– ارائه مدارك توسط افراد به واحد هاي مربوطه و تكميل فرمهاي لازم
– بررسي و تاييد اوليه مدارك افراد توسط واحدهاي دانشگاهي و ارسال به هيات اجرايي جذب استان مربوطه
– بررسي و تاييد صلاحيت هاي علمي و عمومي افراد توسط هياتهاي اجرايي جذب استانها
– ارسال پرونده متقاضيان تاييد شده با توجه به اولوست هاس تعيين شده به مركز امور هيات علمي سازمان مركزي دانشگاه
– طرح پرونده هاي واصل شده در شوراي مركزي جذب دانشگاه
– اعلام نتايج به هياتهاي اجرايي جذب و واحدهاي دانشگاهي

سئوال ۱ : فرآیند، ضوابط و مقررات جذب هیات علمی به صورت بورسیه چگونه است ؟
پاسخ : مراجعه به سایت www.jazb.iau.ir و ثبت نام در سایت مذکور، سپس ارایه مدارک و مستندات مربوطه به واحد دانشگاهی ذیربط با شرایط: حداقل معدل دوره کارشناسی ۱۴، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه¬ای ۱۵ و شاغل به تحصیل در دوره دکتری تخصصیِ مرتبط با مدرک کارشناسی ارشد. در ضمن اشتغال به تحصیل این¬گونه متقاضیان باید به گونه¬ای باشد که پس از ثبت نام در فراخوان مذکور، حداکثر طی مدت دوسال فارغ¬التحصیل شوند و مدرک دکتری تخصصی ارایه دهند.

سئوال ۲ : نحوه تعیین درصد بورسیه های ابتدا به ساکن یا اعضای هیات علمی مأمور به تحصیل؟
پاسخ : میزان درصد بورس متقاضیانی که در فرایند فوق¬الذکر به استخدام دانشگاه درمی¬آیند توسط شورای مرکزی بورس دانشگاه تعیین می¬شود و میزان درصد بورس اعضای هیات علمی مأمور به تحصیل بر اساس دانشگاه محل تحصیل “دولتی، آزاد یا واحدهای بین¬الملل” و میزان توانایی مالی دانشگاه محل تدریس و براساس بخشنامه¬های صادر شده از صفر تا پنجاه درصد تعیین می¬شود.

سئوال ۳ : نحوه ارتقای مربیان در دانشگاه آزاد اسلامی؟
پاسخ : وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هرساله می¬تواند حداکثر ده درصد ظرفیت هر رشته دکتری تخصصی خود را اضافه بر ظرفیت تعیین شده، جهت ارتقای مربیان شاغل در دانشگاه¬ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور اختصاص دهد. لذا با صدور بخشنامه¬ای به تمامی دانشگاه¬ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، ضوابط و مقررات را اعلام می¬نماید که دانشگاه آزاد اسلامی نیز بر اساس ضوابط اعلام شده اسامی اعضای هیات علمی حایز شرایط را به وزارت علوم ارسال می¬نماید.

سئوال ۱ : وضعیت پرونده های استخدامی های قبل از سال ۱۳۸۸ عودت داده شده از وزارت علوم ؟
پاسخ : استناد به شماره دستورالعمل ۲۴۶/۳۵/د مورخ ۱۸/۳/۹۴٫ بر اساس بخشنامه اشاره شده موضوع بررسی پرونده های اعضای محترم هیات علمی که قبل از سال ۱۳۸۸، صلاحیت علمی و عمومی آنها بررسی و مورد پذیرش قرار گرفته است کان لم یکن اعلام و دیگر نیازی به ارسال پرونده به وزارت علوم نمی باشد.

سئوال ۲ :نوع نقص پرونده و نحوه تکمیل و رفع نقص ؟
پاسخ :با توجه به دستورالعمل وزارت علوم در تکمیل پروندههای صلاحیت عمومی شیوه نامه در این دفتر تهیه شده و به تمامی هیات اجرایی جذب استانها ارسال شده است که به آن استناد میشود . طبق این شیوه نامه پرونده متقاضی پس از تکمیل در هیات اجرایی هر استان از لحاظ فرمهای مربوطه( فرم شماره ۵- فرم شماره ۲( رای هیات اجرایی جذب استان)- فرم ۲-۲( رای کارگروه صلاحیت عمومی) – فرم ۲-۱( رای کارگروه صلاحیت علمی) و غیره)-استعلامات گزینش، تحقیقات، حراست و اطلاعات-مدارک تحصیلی-مدرک نظام وظیفه و غیره به سازمان مرکزی ارسال و پس از تایید در سازمان مرکزی دانشگاه و ثبت در نرم افزار مربوطه به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جهت تایید نهایی تحویل می گردد.

سئوال ۳ : وصول پاسخ از سوی وزارت علوم در خصوص بررسی صلاحیت عمومی هر فرد؟
پاسخ :پیگیری مراحل کاری متقاضی اعم از وصول پرونده به سازمان ( از طریق دبیرخانه)، بررسی پرونده متقاضی طبق شیوه نامه مورد تایید وزارت علوم، بررسی مشخصات متقاضی در بانک اطلاعاتی ارسال پرونده ها و نهایتا پیگیری ابلاغیه صادره از طریق سیستم اتوماسیون وزارت علوم( ERP)

سئوال ۱ : آيا با ديپلم كاردانش يا فني حرفه اي مي توان در مقطع كارشناسي پيوسته ثبت نام بعمل آورد ؟
پاسخ :خير امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۲ : آيا با مدرك كارشناسي پيوسته مي توان در مقطع كارشناسي ناپيوسته ثبت نام بعمل آورد؟
پاسخ :خير امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۳ : آيا با ديپلم سه ساله نظري يا پيش دانشگاهي مي توان در مقطع كارداني پيوسته ثبت نام بعمل آورد؟
پاسخ :با توجه به مصوبه شوراي برنامه ريزي دانشگاه ثبت نام بلامانع مي باشد البته ملزم به گذراندن ۱۲ واحد دروس جبراني مي باشند.

سئوال ۴ :آيا ثبت نام دارندگان مدرك دكتري عمومي يا حرفه اي در مقطع كارشناسي ارشد امكان پذير مي باشد؟
پاسخ :برابر ماده ۹ راهنماي آزمون كارشناسي ارشد سال ۹۳ بلامانع مي باشد.

سئوال ۵ : دروس جبراني دانشجويان دوره كارداني پيوسته چند واحد مي باشد ؟ ضمنا آيا مديرگروه رشته اختيار دارد اين دروس را كمتر يا بيشتر ارايه نمايد؟
پاسخ :دروس جبراني براي دارندگان ديپلم فني حرفه اي ۸ واحد و ديپلم كاردانش تعداد ۱۴ واحد مي باشد. ضمنا در مقطع كارداني پيوسته مديرگروه نمي تواند تعداد دروس جبراني را كاهش يا افزايش دهد.

سئوال ۶ : دانشجوي دوره كارداني يا كارشناسي مي باشم و تقاضا دارم در ترم تابستان ۱۱ يا ۱۲ واحد انتخاب نمايم تا بتوانم با ۶ واحد معرفي به استاد دروس دوره را به اتمام برسانم؟
پاسخ :برابر بخشنامه شماره ۲۰۲۶۳/۳۰مورخ ۳۱۳/۹۴ فقط مي توانند ۱۰ واحد اخذ نمايند و انتخاب ۱۱ يا ۱۲ واحد امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۷ : آيا دانشجوي پذيرفته شده مهر۹۴ كه مدرك پايه خود را در بهمن ماه ۹۴ اخذ نموده، امكان ثبت نام از مهر ۹۴ را دارد ؟
پاسخ : ثبت نام در دانشگاه بدون داشتن مدرك پايه امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۸ : ) تعدادي از دانشجويان به سازمان مركزي مراجعه و تقاضاي ۷ يا ۸ واحد معرفي به استاد دارند ؟
پاسخ :برابر بخشنامه شماره ۴۴۲۳۰۱/۴۰ مورخ ۱۴/۱۲/۹۱ تا سقف ۶ واحد معرفي به استاد امكان پذير مي باشد.

سئوال ۹ : دانشجوي دوره كارشناسي ارشد چنانچه نتواند در امتحان يك درس شركت نمايد آيا نمره صفر منظورمي گردد ؟
پاسخ : برابر بخشنامه شماره ۴۰۱۴۲/۳۶مورخ ۱۴/۲/۹۰ غيبت موجه يا غيرموجه تا دو درس موجب حذف آن دروس مي باشد.

سئوال ۱۰ : به دليل مشكلات تقاضاي استفاده از ماده ۲۴ يا ۵۵ را دارم ؟
پاسخ : برابر آئين نامه استفاده از ماده هاي ۲۴ و ۵۵ در زماني مي باشد كه دروس دانشجو در واحد دانشگاهي ارايه نشود، در غير اين صورت امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۱۱ : دانشجويان اخراجي ( به دلايل آموزشي مانند مشروطي بيش از حد، اتمام سقف سنوات تحصيلي و …)در مقاطع مختلف به سازمان مركزي مراجعه و درخواست بازگشت به تحصيل دارند؟
پاسخ : اين دانشجويان مي بايستي جهت بازگشت به تحصيل به واحدهاي دانشگاهي خود مراجعه نمايند.

سئوال ۱۲ : تعدادي از دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد مراجعه و تقاضاي حذف دروس مردودي دارند؟
پاسخ :امكان پذير نمي باشد .

سئوال ۱۳ : آيا دانشجوي دوره كارداني و كارشناسي كه كليه واحدهاي دوره را به پايان رسانده و ميانگين كل وي زير ۱۲ مي باشد، مي تواند تقاضاي ارتقاي ميانگين كل را داشته باشد؟
پاسخ : با استفاده از ماده ۴۷ مي تواند اقدام نمايد.

سئوال ۱۴ : آيا امكان تغيير رشته يا گرايش در مقطع تحصيلات تكميلي وجود دارد؟
پاسخ : تغيير رشته يا گرايش امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۱۵ : در مقاطع كارشناسي پيوسته و كارشناسي ارشد شرايط تغيير رشته يا گرايش چيست؟
پاسخ : دانشجو در اين گونه موراد مي بايستي درخواست خود را به واحد دانشگاهي ارايه نمايد.

سئوال ۱۶ : انتقال از دانشگاه هاي خارج از كشور به دانشگاه آزاد اسلامي در مقطع دكتري تخصصي وجود دارد؟
پاسخ :خير امكان انتقال امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۱۷ : انتقال از دانشگاه هاي خارج از كشور به دانشگاه آزاد اسلامي در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد چگونه است؟
پاسخ : درصورت دارابودن شرايط لازم در چارچوب مقررات دانشگاه امكان پذير مي باشد.

سئوال ۱۸ : آيا مدارك معادل مي توانند در دانشگاه آزاد اسلامي ادامه تحصيل دهند؟
پاسخ : دارندگان مدارك معادل كه شروع به تحصيل آنان در دوره معادل قبل از تاريخ ۳/۹/۷۷باشد مي توانند در صورت قبولي در مقطع بالاتر ادامه تحصيل دهند.
ضمنا دارندگان مدرك معادل كه شروع به تحصيل آنان بعد از تاريخ ۳/۹/۷۷ باشد در صورت دارا بودن گواهي قبولي در آزمون جامع سازمان سنجش آموزش كشور مي توانند ادامه تحصيل دهند.

سئوال ۱۹ : آيا امكان ارايه نمره قبولي زبان بعد از امتحان جامع وجود دارد؟
پاسخ : خير امكان پذير نمي باشد.

سئوال ۲۰ : دفاع از پايان نامه با ميانگين كل زير ۱۴ امكان پذير مي باشد ؟
پاسخ : دفاع از پايان نامه با ميانگين كل زير ۱۴ امكان پذير نمي باشد و اين قبيل دانشجويان ملزم به گذراندن دروس جبراني مي باشند.

سئوال ۱ : نحوه درخواست و خرید تجهیزات آزمایشگاهی به چه صورتی است ؟
پاسخ : در ابتدا واحد دانشگاهی باید درخواست خود را به همراه مدارک مربوط به این دفترارسال نماید،بعد از اينكه مدارك واحدها دريافت شد (شامل: گزارش كارشناسي و تخصصي گروه، تصوير استعلام ها و مشخصات فني و تصوير كميسيون معاملات واحد) اگر ناقص باشد براي رفع نقص عودت مي شود و چنانچه كامل باشد در كارگروه ها و كميته تخصصي مطرح و نتيجه و مجوز با امضاي معاونت به واحد ابلاغ مي شود.
از طريق تلفن دفتر ۷-۴۷۳۵۳۵۲۵ راهنمائي مي شوند.

سئول ۲ : نحوه احتساب بودجه و صدور مجوز نهائي از رديف بودجه پژوهشي مربوط چگونه است؟
پاسخ : مدارك مورد نياز شامل تكميل فرم احتساب بودجه ، تصوير اسناد حسابداري و رسيد انبار با توجه به مجوز دريافتي كه از طريق واحد ارسال مي شود و با مطابقت آنها مراتب بررسي و در صورت تائيد به دفتر طرح و برنامه و بودجه اعلام مي شود.
از طريق تلفن دفتر ۷-۴۷۳۵۳۵۲۵ راهنمائي مي شوند.

سئوال ۳ : چگونه اطلاعات خواسته شده در پورتال در مورد۱)دستگاهها و تجهیزات ۲)پرسنل و کارشناسان آزمایشگاهها و کارگاهها ۳)فضای کاربردی آزمایشگاهها ۴)ایمنی آزمایشگاهها کارگاهها را وارد کنیم؟
پاسخ : کاربران می توانند به قسمت راهنمای پورتال مراجعه نمایند در این قسمت بخش زیادی از سوالات و مشکلات کاربران را پاسخ داده شده است.
در صورت عدم وجود پاسخ مورد نظر کاربر با شماره تماس های ۴۷۳۵۳۵۲۸ و ۴۷۳۵۳۵۲۹/ ۰۲۱تماس حاصل شود.

سئوال ۴ : چطور یک واحد دانشگاهی می تواند میزبانی برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی در خصوص دستگاه های آزمایشگاهی و کارگاهی را بر عهده بگیرد؟
پاسخ : واحد دانشگاهی پس از گرفتن شناسه برنامه درسی و اخذ مجوز برگزاری دوره از دفتر مطالعات و آموزش نیروی انسانی درخواست برگزاری دوره را از دفتر توسعه شبکه های آزمایشگاهی طی نامه کتبی اعلام می نماید سپس مشخصات دستگاه و ویژگی های واحد برای برگزاری کارگاه را گزارش کرده و طبق بخشنامه اطلاعات مورد نیـــاز را از طـریق خانـم مهندس کریمـی به شــماره تماس ۴۸۳۵۳۵۲۹/۰۲۱ پیگیری می كند.

سئوال ۵ : برای دریافت مجوز انتشار مجله علمی چه باید کرد؟
پاسخ : واحد درخواست راه اندازی مجله را به همراه مدارک زیر جهت بررسی به مرکز گسترش تولید علم و علم سنجی ارسال می‌كند. در صورت داشتن شرایط لازم مطابق با مصوبات آیین نامه کمیسیون نشریات علمی کشور مدارک لازم که شامل درخواست واحد متولی، تکمیل فرم اساسنامه، تنظیم طرح توجیهی، تکمیل فرم شماره ۱ شرح سوابق علمی پژوهشی دست اندرکاران مجله، اعلام آمادگی همکاری تک تک اعضا به صورت کتبی، تصویر حکم کارگزینی افراد، تصویر سه مقاله علمی از ارکان مجله در زمینه تخصصی مجله به این مرکز ارسال کرده تا برای دریافت استعلام به وزارتین فرستاده شود.

سئوال ۶ : مدارک لازم برای فرستادن به وزارتین علوم، تحقیقات وفناوری وبهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دریافت رتبه علمی چیست؟
پاسخ : پرسشنامه مخصوص سردبیر و مدیرمسئول و اعضای هیات تحریریه مجله، پرسشنامه مشخصات مجله، دونسخه ازسه شماره آخر(منوط به به‌روز بودن مجله و داشتن شرایط مطابق با آیین نامه تعیین اعتبار نشریات علمی کشور).

سئوال ۷ : با توجه به صدور بخشنامه شماره ۱۸۵۱۲/۷۰ مورخ ۲۴/۰۳/۱۳۹۴ نحوه پرداخت پژوهانه وتشویقی به چه صورت است؟ ؟
پاسخ : ماده ۱ این بخشنامه تنها شامل مجله‌هایی است که از تاریخ ۱/۰۱/۱۳۹۴ موفق به دریافت رتبه علمی از وزارت علوم، تحقیقات وفناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نمایه در پایگاه بین المللی ISI .

سئوال ۸ : آیا برای دسترسی به فهرست و مشخصات مجله‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی پایگاهی وجود دارد ؟
پاسخ : بله، با مراجعه به سامانه مدیریت نشریات دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس http://Journals.iau.ir امکان دسترسی وجود دارد.

سئوال ۹ : آیا می‌توان شمارگان به تاخیرافتاده را به صورت دوفصلنامه منتشر یا اصلاً منتشر نکرد؟
پاسخ : خیر، باتوجه به ضوابط و قوانین نشریات علمی لازم است انتشار شمارگان مجله‌ها با رعایت فصول منظم سال صورت گیرد و به هیچ دلیلی عدم انتشار برخی ازشمارگان قابل پذیرش نیست و مسئولان مجلات موظف‌اند تا نسبت به به‌روز کردن آنها اقدام کنند درغیراینصورت مجوز چاپ اینگونه مجله‌ها باطل خواهد شد. همچنین تغییر دوره انتشار ازفصلنامه به دو فصلنامه امکانپذیر نمی‌باشد.

سئوال ۱۰ : تغییر در وضعیت مجله‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین تماس و مکاتبه با مراجع خارج از دانشگاه به چه ترتیبی است ؟
پاسخ : هرگونه تغییر درمجله اعم از تغییر در ارکان، عنوان، دوره انتشار، زبان مجله و غیره با مجوز سازمان مرکزی و طرح در کمیسیون بررسی و تایید مجله های‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد و واحدها نمی‌توانند بدون مجوز نسبت به این تغییرات اقدام کنند. مطابق با بند ۴ بخشنامه شماره ۱۶۶۲۹۸/۸۷ مورخ ۱۸/۰۵/۸۸ هرگونه مکاتبه با مراجع خارج از دانشگاه مانند وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طرف مرکز گسترش علم و علم سنجی صورت می‌گیرد.

سئوال ۱۱ : آیا باید برای تشویقی مقاله‌های ISI WoS با ضریب تاثیر، مجله‌های علمی پژوهشی مورد تایید وزارتین و همچنین مجله‌های دانشگاه با دسترسی آزاد که توسط ناشر Springer نامه نگاری و تاییدیه جداگانه دریافت شود؟
پاسخ : با توجه به بند ۵-۱ بخشنامه شماره ۲۲۵۹۸/۷۰ مورخ ۸/۴/۹۴، نیاز به نامه نگاری دوباره نیست. این مورد در گزارش‌های سه ماهه تشویق مقالات واحدهای دانشگاهی اعلام شود.

سئوال ۱۲ : آیا به مجلات ISI Listed تشویق تعلق نمی‌گیرد و باید از فهرست گزارش‌ها حذف شوند؟ همچنین منظور از داوری و پذیرش کوتاه مدت، چه مدت است؟ ؟
پاسخ :با توجه به بند ۶-۲ بخشنامه شماره ۲۲۵۹۸/۷۰ مورخ ۸/۴/۹۴،به مجله‌هایISI Listed که دارای اعتبار، رتبه و داوری مناسب هستند و توسط ناشران معتبر چاپ مي‌شوند، تشویق تعلق می‌گیرد. منظور از داوری کوتاه مدت، گرفتن پذیرش در کمتر از دو ماه و گاهی بدون انجام داوري است. مكاتبات با مجله از طريق پست الكترونيك نويسنده مسئول بايد به همراه مقاله ارايه شود.

سئوال ۱۳ : در مورد مقاله‌های چاپ شده قبل از قرار گرفتن مجله در فهرست مجله‌های جعلی و بی‌اعتبار، برای دریافت تشویق چه راهکاری وجود دارد؟
پاسخ : با توجه به بند ۱ بخشنامه شماره ۲۲۵۹۸/۷۰ مورخ ۸/۴/۹۴، در مورد مقاله‌هایی که قبل از قرار گرفتن مجله در مجله‌های نامعتبر چاپ شده‌اند، امکان محاسبه تشویق وجود دارد. اما در مجله‌های جعلی در هر زمان که چاپ شده باشند، امکان محاسبه تشویق وجود ندارد.

سئوال ۱۴ : آیا لازم است برای هر یک از مقالاتی که برگرفته از طرح یا پایان نامه نیستند (ساير)، از معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه مجوز کسب شود؟
پاسخ : با توجه به بخشنامه شماره ۸۱۲۴۸/۷۰ مورخ ۱/۹/۹۳ باید مقاله در شورای پژوهشی واحد بررسی شود و در صورت تایید شورای یاد شده، امکان دریافت تشویق وجود دارد.

سئوال ۱۵ : جدول موجود در بخشنامه شماره ۸۱۲۴۸/۷۰ مورخ ۱/۹/۹۳ به چه صورت باید تکمیل و ارسال شود؟
پاسخ : جدول یاد شده در یک فایل اکسل در لوح فشرده و به صورت گزارش‌های سه ماهه تشویق مقالات ارسال شوند.

سئوال ۱۶ : نحوه آدرس دهی در مقالات فارسی و انگلیسی به چه صورت است؟ در مورد واحدهای علوم تحقیقات که تجمیع شده‌اند، به چه صورت آدرس‌دهی مقاله‌ها انجام شود؟
پاسخ : نحوه آدرس دهی در مقالات فارسی و انگلیسی و در مورد واحدهای علوم و تحقیقات، باید مطابق بخشنامه ۸۱۲۴۸/۷۰ مورخ ۱/۹/۹۳ انجام شود.

سئوال ۱۷ : دسترسی به فهرست مجله‌های معتبر چگونه است؟
پاسخ : معتبرترین فهرست موجود، فهرست JCR است که JCR2014 به تازگی ابلاغ شده و این فایل در آدرس مركز گسترش علم و علم سنجی در دسترس است: http://rvp.iau.ir/sp
شایان گفتن است که تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد بخشنامه‌ها، مجله‌های نامعتبر و کم اعتبار و آدرس‌های جعلی مجله‌های علمی و همچنین فایل اکسل گزارش تشویق مقاله‌ها در آدرس یاد شده موجود است.

سئوال ۱۸ : ارزیابی و تایید علمی اختراع چیست و توسط کدام مرجع قانونی انجام می‌شود؟
پاسخ : ارزیابی و تایید علمی اختراع، تحقیق و بررسی علمی سند اختراع توسط افراد متخصص و مجرب در رشته مربوط به اختراع است که با توجه به تجربه‎ها و دانش، مشاوره‌ها و بانک‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی صورت می‌گیرد و بنا بر قانون ارزیابی در ایران به وسیله وزارت علوم و به واسطه مراکز علمی و تحقیقاتی کشور انجام می‌شود.

سئوال ۱۹ : شرایط ارزیابی و تأیید اختراع چیست ؟
پاسخ : برای اینکه اختراعی مورد ارزیابی و تأیید علمی قرار گیرد لازم است شرایط زیر وجود داشته باشد:
۱٫ اختراع قبلاً در مراجعه حقوقی ثبت اولیه شده باشد و دارای ورقه ثبت اختراع باشد.
۲٫ تکمیل تقاضانامه ارزیابی و تایید اختراع و ارائه آن با مدارک کامل و اسناد اختراع ثبت شده.
۳٫ ارزیابی و تایید علمی اختراع تنها برای دو بار قابل انجام است. یعنی اگر اعتبار علمی اختراع برای بار اول مورد پذیرش واقع نشد، امکان ارائه آن به مرجعی دیگر برای ارزیابی مجدد تنها یک بار دیگر امکان‎پذیر است.

سئوال ۲۰ : برای درخواست ارزیابی و تایید علمی اختراع به کجا می‌توان مراجعه نمود ؟
پاسخ : انجام این امر از طریق اداره کل امور نوآوران و ارزشیابی فناوری امکان‎پذیر است که در تهران، خیابان انقلاب، میدان فردوسی، خیابان فرصت جنوبی، پلاک ۷۱، ط ۵ واقع شده است. علاوه بر این اداره در مناطق مختلف کشور نیز می توان جهت ارزیابی به آدرس‎های زیر مراجعه کرد:
۱٫ در تهران: سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، دانشگاه تهران.
۲٫ مرکز گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی: تهران – انتهای ستاری شمال – میدان دانشگاه – بلوار شهدای حصارک – سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی بلوک ۳ طبقه ۴ (اداره حمایت از اختراعات).
۳٫ مرجع منطقه‌اي مركزي: اصفهان، دانشگاه صنعتي اصفهان.
۴٫ مرجع منطقه‌‌اي جنوب : شيراز، دانشگاه شيراز.
۵٫ مرجع منطقه‌اي شرق : مشهد، دانشگاه فردوسي مشهد.
۶٫ مرجع منطقه‌اي شمال‌غرب: تبريز، دانشگاه تبريز.

سئول ۲۱ : مراحل ارزیابی اظهار نامه در دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟
پاسخ : مخترع بعد از گرفتن نامه داوری اظهار نامه و مراجعه و ارائه مدارک و مستندات کامل به مرکز گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی، سپس اظهار نامه مخترع به داوران بررسی کننده اختراعات در دانشگاه آزاد اسلامی فرستاده شده و پس از دریافت پاسخ داوران به این مرکز و تهیه پاسخ نهایی به اداره ثبت مالکیت‎های صنعتی فرستاده می‎شود.

سئوال ۲۲ : نحوه حمایت از اختراعات و زمان شروع آن به‎وسیله دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است ؟
پاسخ : در ماده‎های۴ و ۷ بخشنامه شماره ۱۹۶۸۲۵/۷۰ مورخ ۲۶/۵/۸۹، نحوه حمایت و زمان شروع آن از اختراعات توضیح داده شده است. بخشنامه جديدي در اين زمينه در دست تهيه است.

سئوال ۲۳ :مراحل ثبت اختراعاتی که حاصل از پایان نامه‎های کارشناسی ارشد یا دکترا باشند، چگونه است؟
پاسخ :
۱- ثبت در اداره کل مالکیت صنعتی.
۲- انتخاب مرکز گسترش علم و علم سنجی دانشگاه به عنوان شخص حقوقی..
۳- معرفی مخترع (ان) به عنوان شخص حقیقی.

سئوال ۲۴ : درصد مالکیت اختراعاتی که حاصل پایان نامه‎هایکارشناسی ارشد و دکترا هستند چگونه است؟
پاسخ : اختراعاتی که حاصل موارد یاد شده باشند، باید ۱۰۰% مالکیت آن به نام دانشگاه آزاد اسلامی باشد (مخترع می‎تواند شخص، اشخاص، همکاران یا شرکت ‎باشد).در غیر این صورت، مخترع (ان) و یا نماینده معرفی شده از سوی معاونت پژوهشی واحد، به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه و نسبت به تنظیم صلح نامه اقدام می‎نماید و در صلح نامه قدرالسهم مالکیت مشخص شده و سپس مخترع(ان) با در دست داشتن صلح نامه به اداره کل مالکیت صنعتی مراجعه و برای تغییر نام مالک اختراع اقدام می‎كند.

سئوال ۲۵ : اعضاي هیات علمي و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي به چه منابع علمي از پایگاه‌های اطلاعاتی و ناشران بين‌المللي دسترسي دارند ؟
پاسخ : Wiley، Elsevier، Springer، Cabi، Ebsco و تعدادي پايگاه به صورت آزمايشي
شایان گفتن است که براي دریافت اطلاعات بيشتر در زمينه دسترسي به منابع الكترونيكي دانشگاه آزاد اسلامي و پایگاه‌هایی که برای دسترسی آزمایشی باز شده، لازم است به وب‌گاه iaulib.ir مراجعه شود.

سئوال ۲۶ : براي استفاده از منابع علمي ناشران بين‌المللي چگونه بايد اقدام نمود ؟
پاسخ : اعضاي هيات علمي و دانشجويان مي‌توانند از طريق شبكه دانشگاه محل تحصيل خود با مراجعه به آدرس‌هاي ذيل از منابع علمي پایگاه‌های اطلاعاتی و ناشران بين‌المللي استفاده كنند.

سئوال ۲۷ : برای برقراری دسترسی واحدهایی که دسترسی مستقیم ندارند چه باید کرد ؟
پاسخ : برای برقراری دسترسی به منابع علمي برای واحدهایی که دسترسی مستقیم ندارند و همچنین برقراری دسترسی خارج از محیط دانشگاه، سازمان مرکزی در حال راه اندازی سیستم کتابخانه الکترونیکی است. با این وجود، واحدهای جامع و مراکز استان‌ها موظف‌اند با تقویت زیر ساخت شبکه، امکاناتی را برای واحدهای یاد شده فراهم سازند.

سئوال ۲۸ : مراحل بررسی و ارزیابی کتاب به چه صورت است ؟
پاسخ : کتاب‌های هیات رئیسه و معاونان ابتدا توسط کمیته تخصصی بررسی کتاب، شورای مرکزی انتشارات و سپس دو داور با مرتبه علمی دانشیار به بالا بررسی می‌شود. در صورت مثبت بودن نتیجه داوری کتاب آماده سازی شده و با گرفتن مجوزهای لازم با نام واحد منتشر می‌شود. در صورت چاپ کتاب، واحد موظف است با صاحب اثر براساس شیوه نامه شماره ۵۴۳۹۷/۸۷ مورخ ۲۶/۰۵/۱۳۹۳ قرارداد بسته و حق‌الزحمه وی را از محل بودجه پژوهشی واحد پرداخت نماید.

سئوال ۲۹ : نحوه تجدید چاپ کتاب چگونه است؟
پاسخ : تجدید چاپ کتاب با تایید مراجع تصمیم‌گیری مربوط و بدون نیاز به داوری و بررسی محتوایی آن انجام می‌شودو تصمیم‌گیری در مورد تجدید چاپ کتاب‌های اعضای هیات رییسه در شورای مرکزی انتشارات انجام می‌شود.

سئوال ۳۰ : چه نوع کتاب‌هایی مورد تشویق قرار می‌گیرند؟
پاسخ : تشویق کتاب بر اساس جدول ۳ ماده ۲۳-۲ شیوه نامه شماره ۵۴۳۹۷/۸۷ مورخ ۲۶/۰۵/۱۳۹۳ شامل کتاب‌هایی است که به‌وسیله ناشران بین‌المللی به چاپ می‌رسند.

سئوال ۳۱ : نحوه محاسبه امتیاز کتابخانه واحد‌ها به چه ترتیبی است؟
پاسخ : بر اساس فرم تکمیلشده مربوط به اطلاعات کتابخانه و بررسی کتاب‌های چاپ شده (به منظور رعایت استانداردهای چاپ و نشر دانشگاهی توسط واحدها) امتیاز واحد محاسبه شده و نتیجه به مرکز امور پژوهشی دانشگاه فرستاده می‌شود.

سئوال ۳۲ : صدور احکام اعضای شورای انتشارات استان‌ها چگونه است؟
پاسخ : براساس ماده ۶ شیوه نامه شماره ۵۴۳۹۷/۸۷ مورخ ۲۶/۰۵/۱۳۹۳، اعضا به پيشنهاد دبیر هیات امنای استان معرفی و با حکم معاون پژوهش و فناوری دانشگاه برای دو سال منصوب می‌شوند.

سئوال ۳۳ : آیا برای خريد کتاب‌های مرجع، تخصصی، نرم افزار كتابخانه و اشتراک نشریات (معتبر فارسی و لاتین) احتیاج به دریافت مجوز است؟
پاسخ : خريد كتاب مرجع و اشتراك نشريات بر اساس بخشنامه شماره ۲۱۳۸۰۷/۸۷ مورخ ۳/۷/۸۷ و خريد كتاب‌هاي تخصصي بر اساس بخشنامه شماره ۳۷۹۵۱۸/۸۷ مورخ ۱۳/۱۱/۱۳۹۲ انجام می‌شود. خريد نرم افزار كتابخانه پشتيباني و خريد نرم افزار نوسا پیرو تفاهم نامه از محل بودجه پژوهشي پرداخت شده و مورد تاييد مركز گسترش علم و علم سنجي مي‌باشد. با توجه به برقراري دسترسي به پايگاههاي ناشران معتبر براي اشتراك نشريات لاتين در موارد خاص لازم است مجوز دريافت شود.

سئوال ۳۴ : هدف از تشکیل کارگروه ایجاد فرهنگ كارآفريني‌ وتوسعه آن در دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟
پاسخ : به منظور تقویت، ترویج و توسعه فرهنگ کارآفرینی، خود اشتغالی و آمادگی شغلی و کارآمدی دانشجویان، استادان، دانش آموختگان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و فراهم نمودن زمینه های مناسب برای فعالیت های گروهی کارآفرینی با بهره گیری از توانمندی، خلاقیت و نوآوری ایشان در اجرای برنامه های راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه علمی و فناوری کشور این کارگروه تشکیل شده است.

سئوال ۳۵ : وظايف و اختيارات کارگروه كارآفريني واحد های دانشگاهی چیست؟
پاسخ :
الفـ تصویب برنامه های کارآفرینی واحد دانشگاهی
ب-حمايت، هدايت و نظارت بر فعالیت های کارآفرینانه در واحد دانشگاهی
جـ كمك به ساماندهي مركز كارآفريني
دـ تدوين برنامه سالانه کارآفرینی در واحد دانشگاهی به همراهزمان‌بندي و بودجه مورد نياز
هــ همكاري و برنامه ريزي براي تربيتمربيان و استادان آموزش‌هاي كارآفريني
وـ معرفي كارآفرينان برگزيده واحد به شورای مرکزی
زـ تهیه و فرستادن گزارش‌هاي سالانهعملكرد اداري و مالي پيشرفتطرحهایکارآفرینی واحد به شورای مرکزی
ح- ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از کارآفرینان بویژه دانش آموختگان واحد دانشگاهی
ط- برگزاری کارگاه های آموزشی کارآفرینی با حضور استادان، دانشجویان و کارکنان در بخش های جداگانه و تخصصی
سئوال ۳۶ : هدف از برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر دانشگاهی چیست؟
پاسخ : شناسایی کارآفرینان برتر دانشگاهی در سطح دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و تشویق آن ها و همچنین استفاده از تجربیات آن ها
سئوال ۳۷ : برای شرکت در مسابقات علمی –پژوهشی و گرفتن هزینه های آن چگونه باید اقدام کرد؟
پاسخ : برای این موضوع باید پس از تشکیل یک تیم با سرپرستی یک تن از اعضای هیات علمی متخصص، بر اساس دستورالعملهای موجود و تصویب شورای پژوهش و فناوری واحدها، مدارک برای طرح در کمیته های تخصصی به مرکزتوسعه فناوری و ارتباط باصنعت دانشگاه آزاد اسلامی فرستاده شود.

سئوال ۳۸ : برای استفاده از امتیاز تحصیل در مقطع بالاتر بدون کنکور به واسطه کسب رتبه در مسابقات علمی پژوهشی چه باید کرد؟
پاسخ : بعد از شرکت در مسابقات معتبر و کسب رتبه، مدارک مربوطه توسط واحدهای دانشگاهی و بر اساس دستورالعملهای موجود به مرکز توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی فرستاده شود.

سئوال ۳۹ : اهداف ایجاد و حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان چیست ؟
پاسخ :
– ایجاد زمینه بکارگیري هرچه بیشتر توانایی¬هاي واحدهاي دانشگاهي، مراكز پژوهشي و اعضاي هيات علمي در تامين -نيازهاي جامعه؛
ـ تجاري سازي یافته¬هاي پژوهشی در قالب شرکت¬های دانش بنیان؛
ـ ترغیب اعضاي هیات علمی و دانشجويان واحدهای دانشگاهی و مراكز پژوهشی براي فعالیت بیشتر در جهت رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد آن¬ها؛
ـ ايجاد شبكه دانشي با مشاركت نهادهاي تجاري، عمومي و صنعتي، جذب و تبديل ايده¬ها، ابتكارات و نوآوري¬ها به توليد و مشاغل پايدار؛
ـ افزایش درآمدهاي اختصاصی واحدهای دانشگاهی و مراكز پژوهشی؛
ـ توسعه كارآفريني مبتني بر دانش؛
ـ ایجاد و توسعه فناوری¬های دانش بنیان.

سئوال ۴۰ : در صورت رعايت نكردن موازين قانوني و اخلاقي و مقررات دانشگاه آزاد اسلامي در رابطه با شرکت های دانش بنیان چه عواقبی در پیش است؟
پاسخ : در صورت رعايت نكردن موازين قانوني و اخلاقي و مقررات، در هر لحظه به تشخيص هيات رئيسه، واحد دانشگاهي مي¬تواند به ادامه حضور يك شركت دانش بنيان در واحدهاي دانشگاهي خاتمه دهد و يا از ورود افراد و مراجعان و شاغلان در شركت به محيط دانشگاه ممانعت كند.

سئوال ۴۱ : شرایط تاسیس ودریافت مجوز مرکز رشد به چه شکلی است؟
پاسخ : واحدهای موسس دارای قابلیت¬ها و ویژگی¬های منطقه¬ای و دارای شرایط لازم زیر می‌توانند نسبت به تاسیس مرکز رشد به صورت تخصصی اقدام کنند:
ـوجود امكانات تخصصي متناسب با زمينه فعاليت مركز رشد، توانمندیهای موجود و قابل دسترس اقتصادي منطقه براي فعاليت كارآفرينان؛
ـوجود درصد مناسب دانش آموختگان بومي مرتبط؛
ـفضای فیزیکی مستقل حداقل به متراژ ۸۰۰ متر مربع برای پیش بینی حضور ۱۰ واحد فناور فعال، حوزه ستادی، خدماتی، عمومی، کارگاهی وآزمایشگاهی با دسترسی لازم به امکانات شهری؛
ـدارای تاسیسات پایه (آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت،شبکه و….)؛
ـتامین سرمایه اولیه لازم برای راه اندازی و ارائه خدمات توسط مرکز رشد براي حداقل ۱۰ واحد فناور وحمایت از ۱۰ ایده و نوآوری جدید، هزینه های ستادی، مدیریتی و مشاوره ای و خدمات تخصصی و فنی براي يك دوره زماني دو ساله؛
ـدارای توان لازم در زمينه مدیریت و کارشناسان متخصص و حرفه ای که تجربه کافی در مباحث تحقيقات توسعه اي داشته و با ساختارهاي فني و اقتصادي جامعه وكاركرد بخش خصوصي و مباني مراكز رشد آشنا باشند.
ـتوانايي در ارزيابي ايده ها وگروه هاي كاري و شناخت كارآفرينان و دسترسي به مشاوران تخصصي و مديريتي؛
برای تاسیس مرکز رشد، واحد موسس بر اساس فرم راه اندازی و طرح توجیهی کسب و کار (BP)، تقاضای خود را با تائید رئیس واحد موسس به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ـمرکزتوسعه فناوری و ارتباط با صنعت ارائه دهد.
بررسی کارشناسی و ارزیابی تقاضای تاسیس، درکمیته، بر اساس شرایط یادشده انجام و پس از تایید شورا، مجوز راه اندازی مرکز رشد صادر می‌شود.

سئوال ۴۲ : ساختار مرکز رشد چگونه است؟
پاسخ :مراکز رشد دارای مجوز فعاليت، از سال اول فعالیت مجاز به استفاده از يك مدير،یک کارشناس امور فناوری و بازاریابي و یک متصدی دفتری و بایگانی هستند.

سئوال ۴۳ : مقررات مالی مرکز رشد چگونه است؟
پاسخ : مطابق سیاست¬ها و شرایط منطقه¬ای، مرکز رشد برنامه¬های اقتصادی و مالی مناسب خود را در اول هر سال مالی تنظیم و به تصویب شورای مرکز رشد واحد می¬رساند. نسخه¬ای از این برنامه برای تایید نهایی بايد به کمیته فرستاده شود. برنامه¬های مالی و اقتصادی مرکز رشد باید از بخشنامه¬ها و دستورالعمل¬های مالی دانشگاه تبعیت كند.

سئوال ۴۴ :خدمات مرکز رشد شامل چه مواردی است؟
پاسخ : عمومی:خدماتی که برای تمام واحدهای فناور صرف نظر از زمینه تخصصی فعالیت مورد نیاز است،مانند در اختیار قراردادن فضای کاری،اتاق جلسات،سالن همایش،خدمات دفتری و منشیگری و …؛
تخصصی: خدماتی که باتوجه به نوع مرکز رشد و واحدهای فناور مستقر در آن مورد نیاز شرکت ها خواهد بود، مانند: مشاوره های مدیریتی و مالی،خدمات آموزشی،خدمات فنی و آزمایشگاهی و …؛
ویژه: خدماتی که باتوجه به رسالت و ماموریت هر مرکز باعث ایجاد ارزش افزوده قابل توجه برای واحدهای فناور مستقر و وجه تمایز برای مرکز رشد شود. مانند: شبکه سازی،کمک به استاندارد سازی دستاوردها، یافتن سرمایه گذار و تجاری سازی فناوری واحدها و کمک به ثبت مالکیت فكري و حضور د ر نمایشگاه های تخصصی مورد نیاز واحدهای فناور، کمک به صادرات کالاهای دانش بنیان واحدهای فناور و…؛

سئوال ۴۵ : دانشگاه در كدام مقاطع و رشته ها دانش آموختگان را جذب مي كند ؟
پاسخ : اولويت دانشگاه براي جذب دانش آموختگان متقاضي طرح هيات علمي مشمول با دانش آموختگان مقطع دكترا ( كليه رشته ها ) و در مقطع فوق ليسانس ( رشته هاي فني و مهندسي در مناطق محروم ) مي باشد .

سئوال ۴۶ : مدت دوره طرح هيات علمي مشمول چقدر است ؟
پاسخ : كليه متقاضيان طرح هيات علمي مشمول موطفند طبق ضوابط ۴۸ ماه ( دوره ضرورت و تعهد ) به واحد محل ماموريت تعهد خدمت بسپارند .

سئوال ۴۷ : تحويل كارت پايان خدمت اعضاي هيات علمي مشمول چه موقع مي ؟
پاسخ : كارت پايان خدمت پس از اتمام دوره ضرورت و تعهد ( ۴۸ ماه ) صادر و تحويل مي شود .

سئوال ۴۸ : آموزش نظامي اعضاي هيات علمي مشمول در چه تاريخي برگزار مي شود ؟
پاسخ : كليه اعضاي هيات علمي مشمول دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي كشور پس از جذب و بكارگيري آنان در تابستان سال بعد به آموزش نظامي اعزام مي شوند .

سئوال ۴۹ :آيا اعضاي هيات علمي مشمول در دوره ضرورت و تعهد مي توانند از كشور خارج شوند ؟
پاسخ : خروج از كشور اعضاي هيات علمي مشمول فقط براي شركت در كنفرانس هاي بين المللي و سفرهاي زيارتي طبق ضوابط معاونت نيروي انساني سپاه امكان پذير است و مجوز خروج از كشور آنان براي ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر و فرصت مطالعاتي ممنوع مي باشد .

سئوال ۵۰ :آيا اعضاي هيات علمي مشمول پس از اتمام دوره ضروت و تعهد جذب و استخدام دانشگاه مي شوند ؟
پاسخ : پس از اتمام دوره ضرورت و تعهد اعضاي هيات علمي مشمول و تحويل كارت پايان خدمت، با آنان قطع همكاري شده و در صورتيكه تمايل به همكاري با دانشگاه را دارند مي بايست طبق ضوابط در فراخوان هاي جذب و استخدام شركت نمايند.

سئول ۵۱ : سهميه جذب دانش آموختگان در چه زماني از سوي ستادكل نيروهاي مسلح به دانشگاه اختصاص داده مي شود ؟
پاسخ : معمولاً ستاد كل نيروهاي مسلح تعداد سهميه جذب دانش آموختگان مشمول را در مهر و يا آبان هر سال به دانشگاه اعلام مي نمايد.

سئوال ۵۲ : سربار طرح های برون دانشگاهی چه مقدار است و چگونه تعیین می شود ؟
پاسخ : طبق بند دو مادۀ پنج آئین نامهِ طرح های برون دانشگاهی به شمارۀ ۵۴۷۰۵/۸۱ تاریخ ۲۳/۰۲/۸۸ مبلغ بالاسری طرح از ۱۰ تا ۳۰ درصد مبلغ غیر تجهیزاتی قرارداد است.

سئوال ۵۳ :بیمه و مالیات طرح های برون دانشگاهی چه مقدار است؟
پاسخ : واحدهای دانشگاهی می توانند طبق بخشنامۀ شمارۀ ۳۵۴۷/۷۰ تاریخ ۲۶/۰۱/۱۳۹۴ سازمان مرکزی و نامۀ شمارۀ ۲۵۰۰۷۲/۳ تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۹۳ معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، با اخذ مجوز صلاحیت انجام فعالیت های پژوهشی می توانند از پرداخت بیمه و مالیات معاف شوند. شایان گفتن است که این مجوز برای رشته هایی که دارای مجوز قطعی تأسیس از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند، داده خواهد شد.
برای گرفتن این مجوز، واحد ها باید کلیه اسناد و مدارک و توانمندی های رشتۀ مربوطه اعم از آزمایشگاه ها، کارگاه ها، تعداد اعضای هیأت علمی و مدارک آنها را به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ارسال کنند.

سئوال ۵۴ : مراحل برگزاری کارگاه های علمی-پژوهشی و نحوۀ استفاده از بودجۀ پژوهشی برای برگزاری این کارگاه ها چگونه است؟
پاسخ : برگزاری کارگاه های علمی-پژوهشی در واحدهای دانشگاهی باید مطابق دستورالعمل برگزاری کارگاه های علمی-پژوهشی به شمارۀ ۳۰۳۳۹۱/۸۱ تاریخ ۱۲/۰۹/۹۱ و بخشنامۀ تفویض اختیار به شمارۀ ۳۸۶۹۰۹/۸۱ تاریخ ۲۱/۱۱/۹۱، انجام پذیرد. شایان گفتن است، قبل از هر اقدامی واحد ها باید طبق بند دو مادۀ هشت دستورالعمل برگزاری کارگاه های علمی-پژوهشی، کد شناسه کارگاه را از دفتر مطالعات و آموزش نیروی ا نسانی دانشگاه دریافت کنند.

سئوال ۵۵ :طرح تشویق نخبگان دانشگاهی به چه صورت است و واحدهای دانشگاهی چگونه باید اقدام نمایند ؟
پاسخ : واحدهای دانشگاهی باید طبق بخشنامۀ شمارۀ ۸۴۸۹۰/۷۰ تاریخ ۱۵/۰۹/۱۳۹۳ اطلاعات دانشجویان مستعد برتر را به ادارۀ ارتباط با صنعت و جامعۀ سازمان مرکزی ارسال نمایند.
برای آگاهی از چگونگی روندکار در بنیاد ملی نخبگان و نحوۀ پردازش اطلاعات در بنیاد و … به وبگاه بنیاد ملی نخبگان به آدرس www.bmn.ir بخش آئین نامه ها و پرسش های متداول مراجعه نمایند.

سئوال ۵۶ : در طرح های برون دانشگاهی اگر کارفرما در خواست ضمانت نماید، واحدهای دانشگاهی چگونه باید این ضمانت را به کارفرما بدهند؟
پاسخ :طبق تبصره یک بند سه مادۀ سه آئین نامۀ طرح های برون دانشگاهی، این ضمانت می تواند از محل بودجۀ پژوهشی تأمین اعتبار شود.

سئوال ۵۷ : مراحل بستن تفاهم نامه واحدها با سازمان ها و نهادهای دولتی یا غیر دولتی چگونه است؟
پاسخ : طبق بخشنامۀ شمارۀ ۱۱۶۸۵۷/۸۱ تاریخ ۱۳/۰۴/۹۱ معاون پژوهش و فناوری این امر به واحدها تفویض اختیار شده است. و جز در موارد سلبی که در بند یک این بخشنامه آمده است، اخذ مجوز از سازمان مرکزی لازم نیست.نحوۀ نگارش تفاهم نامه نیز در پیوست دستورالعمل و شیوه نامه تهیه و تنظیم تفاهم نامه های علمی، فناوری و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با سایر مراکز و … آمده است.

سئوال ۵۸ : تعداد مجاز راهنمايي و مشاوره در پايان¬نامه¬ها چه مي باشد؟
پاسخ : در بخشنامه ۲۸۹۹۶/۷۳ مورخ ۱۵/۲/۹۳ توضيح كامل ارائه شده است.

سئوال ۵۹ : فرصت ارائه مقاله مستخرج از پايان نامه و رساله چه مدت زماني است؟
پاسخ : يكسال بعد از دفاع از پايان نامه ، سه ماه بعد از دفاع از رساله دكتري

سئوال ۶۰ : تغيير مرتبه علمي در سامانه پايان¬نامه از مربي به استادياري به چه صورت است؟
پاسخ : لازم است حكم كارگزيني استاد به مركز امور پژوهشي فاكس شود.

سئوال ۶۱ : مدارك لازم براي افزايش ظرفيت همكاري استادان چيست؟
پاسخ : تعداد دانشجويان و احكام اعضاي هيأت علمي به تفكيك رشته تحصيلي از طريق پست ارسال شود.

سئوال ۶۲ : ارسال مدارك براي اخذ مجوز راهنمايي و مشاوره براي مربيان از طريق سامانه پايان¬نامه چگونه است؟
پاسخ : آخرين حكم، آخرين مدرك، يك صفحه رزومه كه در سامانه آپلود مي شود.

سئوال ۶۳ : پيگيري مجوز (مدارك آپلود شده در سامانه) به چه صورت است؟
پاسخ : يك هفته بعد از آپلود در سايت چك شود.

سئوال ۶۴ : تغييرات اطلاعات دانشجو و استادان چگونه انجام مي شود؟
پاسخ : در صورت ارسال نامه از واحد دانشگاهي توسط مركز امور پژوهشي انجام مي شود.

سئوال ۶۵ :مدارك مورد نياز براي ارسال طرح پژوهشي به سازمان مركزي چيست؟
پاسخ : با استناد به بخشنامه شماره ۱۵۰۶۵۹/۷۳ مورخ ۲۵/۶/۸۵ ارسال سه نسخه فرم صفر طرح (پروپوزال)، صورتجلسه شوراي پژوهش و فناوري واحد، فرم الف به همراه يك نسخه از فرم رزومه مجري و همكاران طرح (بر اساس فرم رزومه مجري و همكار طرح مندرج در سايت http://rvp.iau.ir/rsh ) و لوح فشرده كليه اطلاعات طرح ضروري است.
سئوال ۶۶ : آيا اعضاي هيات علمي تمام وقت يك واحد كه در واحدهاي ديگر تدريس مي نمايند مدعو در نظر گرفته مي شوند؟
پاسخ : خير، با استناد به ماده ۱ بخشنامه شماره ۱۶۶۲۹۰/۷۳ مورخ ۱۸/۵/۸۸ منظور از عضو هيا ت علمي مدعو، آن دسته از اعضاي هيات علمي هستند كه از دانشگاه هاي ديگر يا موسسات پژوهشي غير از دانشگاه آزاد اسلامي براي تدريس دعوت شده اند.
سئوال ۶۷ : نحوه ارائه طرح پژوهشي در مراكز آموزشي دانشگاه چگونه است؟
پاسخ : با استناد به بند ۵-۲ بخشنامه ۱۶۶۲۹۰/۷۳ مورخ ۱۸/۵/۸۸ مراكز آموزشي به دليل نداشتن ساختار پژوهشي مستقل بايد توسط واحدهاي متولي خود عمل نمايند و سقف اعتبار طرح هاي پژوهشي آنها حداكثر تا ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال است. شايان گفتن است در صورت تامين اعتبار طرح از بودجه مراكز، امتيازي به مركز تعلق نمي گيرد.

سئوال ۶۸ : ميزان و زمان كسر جريمه ديركرد از طرح هاي پژوهشي چگونه است؟
پاسخ : طبق تبصره ۱ ماده ۵ بخشنامه ۱۶۶۲۹۰/۷۳ مورخ ۱۸/۵/۸۸ تاخير در اتمام طرح بدون مجوز تمديد زمان قرارداد ار مرجع تصويب كننده مشمول جريمه ديركرد بوده و به ازاي هر ماه ديركرد ۲ درصد از كل مبلغ قرارداد (منهاي حق نظارت) به عنوان جريمه ديركرد كسر خواهد شد. در ضمن كسر جريمه ديركرد بايد در زمان تسويه حساب طرح صورت پذيرد.

سئوال ۶۹ :حداكثر زمان مجري براي ارائه تعهدات طرح چه ميزان است؟
پاسخ : با استناد به رديف ۹ بخشنامه شماره ۷۷۴۰/۷۳ مورخ ۱۷/۱/۸۹ مجري پس از تاريخ خاتمه قانوني طرح (تاريخ مندرج در قرارداد) ۱۸ ماه فرصت دارد تا تعهدات خود اعم از پذيرش مقاله يا تاييديه هاي مورد نظر را تحويل دهد كه زمان مورد نظر شامل جريمه ديركرد نخواهد شد و در صورت عدم انجام تعهدات تمام بودجه پرداخت شده به مجري بايد به صندوق پژوهشي بازگشت داده شود.

سئوال ۷۰ : آيا گزارش نهايي كليه طرح ها با هر اعتباري نيازي به داوري دارد؟
پاسخ : خير، در طرح هاي پژوهشي – با رويكرد توليد علم – تا سقف ۱۰۰ ميليون ريال كه نيازي به ناظر ندارند صرفا گزارش دوره اي اين دسته از طرح ها داوري مي شود و نيازي به ارزيابي گزارش نهايي نيست اما مجري موظف است گزارش نهايي را در تاريخ خاتمه قانوني طرح به حوزه معاونت پژوهش و فناوري ارائه نمايد تا طبق ضوابط مشمول جريمه ديركرد نشود؛ اما در طرح هاي پژوهشي با اعتبار بيش از ۱۰۰ ميليون ريال كه ناظر دارند لازم است گزارش دوره اي و نهايي طرح توسط ناظر ارزيابي شود.

سئوال ۷۱ : ميزان تعهدات طرح پژوهشي چگونه تعيين مي شود؟
پاسخ : تعهدات مي تواند بر اساس موارد زير تعيين شود:
الف: جدول تعهدات مجري براساس رويكرد و بودجه طرح هاي پژوهشي (موضوع بخشنامه شماره ۲۴۳۷۱۳/۷۳ مورخ ۵/۷/۸۸)
ب: خوداظهار مجري، نظر داور، نظر شوراي پژوهش و فناوري مرجع تصويب كننده (موضوع رديف ۷ بخشنامه شماره ۷۷۴۰/۷۳ مورخ ۱۷/۱/۸۹)

سئوال ۷۲ : آيا ارائه گواهي پذيرش مقاله يا مقاله چاپ شده در كليه نشريات خارجي براي تسويه حساب طرح پژوهشي امكان پذير است؟
پاسخ :خير، بر اساس توضيحات مندرج در رديف ۳ جدول تعهدات مجري – بخشنامه شماره ۲۴۳۷۱۳/۷۳ مورخ ۵/۷/۸۸- صرفا گواهي پذيرش و يا مقاله چاپ شده در مجله هاي خارجي كه صرفا در پايگاه هاي ISI – در طرح هايي كه طبق ضوابط ملزم به ارائه مقاله در مجلات با نمايه ISI (WoS) و داراي IF – يا ISC نمايه شده اند قابل قبول است.

سئوال ۷۳ : در صورت مامور شدن يك عضو هيات علمي به واحدي ديگر، ارائه طرح پژوهشي بايد از طريق واحد مبدا يا مقصد انجام شود؟
پاسخ : در صورتي كه يك عضو هيات علمي به واحدي ديگر مامور شود ضروري است طرح از سوي واحد مقصد ارائه شود.

سئوال ۷۴ :روش نگارش و تکمیل فرم¬های برنامه کسب و کار (business plane) جهت تاسیس مراکز تحقیقاتی چگونه است؟
پاسخ : برای نگارش فرم های برنامه کسب و کار می بایست از کارشناسان حوزه مالی و برنامه¬ریزی صنعتی راهنمایی گرفت و همچنین آشنایی با نرم افزار “کامفار” می تواند در تهیه برنامه کسب و کار بسیار موثر باشد. در ضمن برای آشنایی با نگاری این برنامه و استفاده از نرم افزار کارگاه های آموزشی برگزار گردیده است و از تمامی واحدها متقاضی برای شرکت در آن دعوت به عمل آمده است.

سئوال ۷۵ : مدارک لازم برای تاسیس انجمن های علمی چه مي باشد ؟
پاسخ :مدارک لازم برای تاسیس انجمن های علمی شامل :
۱-تهیه مدارک حداقل ۵ نفر از دانشجویان در رشته مورد درخواست و تکمیل فرم ۱( به عنوان هیات موسس)
۲-تکمیل و امضای اساسنامه به وسیله دانشجویان یاد شده
۳-کارنامه تحصیلی دارای مهر آموزش از دانشجویان یاد شده( با معدل باالای ۱۵ و شاغل به تحصیل غیر از ترم های اول و آخر)
۴-کپی شناسنامه و کارت ملی دانشجویان یاد شده
۵-ابلاغیه حکم استخدامی هیات علمی راهنمای دانشجویان ( در رشته مورد درخواست)
۶-استعلام صلاحیت اخلاقی دانشجویان از حراست، گزینش و دفتر فرهنگ اسلامی

سئوال ۷۶ : شرایط و مدارک لازم برای تاسیس پژوهشکده چه مي باشد ؟
پاسخ : به منظور تاسیس پژوهشکده باید مطابق با آیین نامه های وزارت علوم مدارک را برای معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی فرستاده و بعد از تایید مدارک برای مطرح شدن در شورای پژوهش به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال می شود.

سئوال ۱ : حد نصاب نمره معادلسازی در دوره کاردانی و کارشناسی چیست؟
پاسخ : نمره ۱۲

سئول ۲ :حد نصاب نمره معادلسازی در دوره کارشناسی ارشد چیست؟
پاسخ : نمره ۱۴

سئوال ۳ : آیا در دوره دکتری تخصصی معادلسازی وجود دارد؟
پاسخ : معادلسازی با نظر گروه آموزشی مربوطه و تصویب کمیسیون موارد خاص آموزشی و با نمره ۱۶ و بالاتر امکانپذیر است.

سئوال ۴ : آیا در دوره دکتری عمومی دامپزشکی معادلسازی وجود دارد ؟
پاسخ :با نظر گروه آموزشی و تصویب کمیسیون موارد خاص آموزشی امکانپذیر است.

سئوال ۵ : آیا دروس پروژه، کارآموزی، کارورزی و سمینار و پایان نامه قابل معادلسازی هستند؟
پاسخ : خیر

سئوال ۶ : آیا در انجام معادلسازی دروس محدودیت تعدادی وجود دارد؟
پاسخ :خیر

سئوال ۷ : معادلسازی توسط کدام مرجع صورت می‌گیرد ؟
پاسخ : توسط گروه آموزشی مستقر در دانشکده

سئوال ۸ : آیا دروس حوزوی قابل معادلسازی هستند ؟
پاسخ : با نظر گروه آموزشی و تصویب کمیسیون موارد خاص آموزشی امکان دارد.

سئوال ۹ :آیا در انجام معادلسازی دروس محدودیت زمانی وجود دارد؟ ؟
پاسخ : خیر و در زمان بیش از ده سال کمیسیون موارد خاص آموزشی می‌تواند تصمیم گیری نماید.

سئوال ۱۰ : آیا دروسی که در دوره ‌های آموزشی آزاد گذرانده شده است، قابل معادلسازی است؟
پاسخ : خیر

سئوال ۱۱ : آیا دروسی که در دوره های معادل گذرانده می‌شود قابل معادلسازی است؟
پاسخ : بله ولی مطابق بخشنامه مربوطه با شرایط خاصی انجام می‌شود.

سئوال ۱۲ : آیا دروسی که در دوره کاردانی پیوسته گذرانده شده است، در دوره کارشناسی پیوسته قابل معادلسازی است؟
پاسخ :بله

سئوال ۱۳ : آیا دانشجویان انصرافی مقطع کارشناسی پیوسته که مدرک کاردانی در رشته دریافت نموده و سپس دانشجوی دوره کارشناسی ناپیوسته شده اند، دروس قبلیشان قابل معادلسازی هست یا خیر؟
پاسخ :بله

سئوال ۱۴ : درس تنظیم خانواده با درس دانش خانواده قابل معادلسازی است؟
پاسخ : خیر

سئوال ۱۵ : آیا گذراندن درس دانش خانواده الزامی است؟
پاسخ : بله

سئوال ۱۶ : آیا گذراندن درس تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران اجباری است؟
پاسخ : برای دانشجویان ورودی سال ۸۹ و به بعد الزامی است. برای دانشجویان ورودی قبل از ۸۹ اختیاری است.

سئوال ۱۷ : آیا درس تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با درس تاریخ اسلام قابل معادلسازی است؟
پاسخ : خیر

سئوال ۱۸ : آیا درس تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با درس تاریخ اسلام قابل جایگزینی است؟
پاسخ : خیر

سئوال ۱۹ : آیا گذراندن درس وصایای امام (ره) اجباری است؟ ؟
پاسخ : گذ راندن این درس برای کلیه دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی که این درس را در مقاطع قبلی خود نگذارنده اند، الزامی است.

سئوال ۲۰ : آیا گذراندن درس قرآن برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی الزامی است ؟
پاسخ : خیر

سئوال ۲۱ :تعداد دروس جبرانی برای دانشجویان دوره کارشناسی ناپیوسته چقدر است؟
پاسخ : برای دارندگان مدرک کاردانی پیوسته ۲۰ واحد و برای دارندگان مدرک کاردانی ناپیوسته ۸ واحد است.

سئوال ۲۲ : تعداد دروس جبرانی برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد چقدر است؟
پاسخ :۱۲ واحد

سئوال ۲۳ : تعداد دروس جبرانی برای دانشجویان دوره دکتری تخصصی چقدر است؟
پاسخ : ۱۰ واحد

سئوال ۲۴ : آیا دانشجویانی که دارای مدرک پایه مرتبط هستند نیازی به گذراندن دروس جبرانی دارند ؟
پاسخ : با نظر گروه آموزشی الزامی به گذراندن دروس جبرانی ندارند.

سئوال ۲۵ :آیا دروس جبرانی قابل معادلسازی هستند؟
پاسخ : خیر ولی گروه آموزشی مربوطه می‌تواند دانشجویان را از گذراندن دروس جبرانی که قبلاً گذرانده شده است، معاف نماید.

سئوال ۲۶ : آیا گروه‌های آموزشی ملزم به ارائه سقف دروس جبرانی هستند؟
پاسخ : خیر، گروه آموزشی می‌تواند دروس جبرانی کمتر از سقف تعیین شده ارائه کند. برای تعیین دروس جبرانی کف وجود ندارد.

سئوال ۲۷ :آیا گذراندن درس جبرانی روش تحقیق در دوره کارشناسی ارشد، الزامی است؟
پاسخ : برای دانشجویانی که این درس را در دوره کارشناسی نگذرانده‌اند، الزامی است.

سئوال ۲۸ : آیا گروه آموزشی می‌تواند دروس جبرانی را به دلخواه خود از هر سرفصلی که صلاح دید ارائه کند؟
پاسخ :خیر دروس جبرانی فقط باید از سرفصل‌های مصوب و غیر منسوخ ارائه گردد.

سئوال ۲۹ : آیا گذراندن درس مبانی کامپیوتر برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی که این درس را در مقاطع پایین‌تر نگذرانده‌اند، الزامی است؟
پاسخ :بله

سئوال ۳۰ : آیا نمره درس جبرانی در دوره کارشناسی ارشد در محاسبه میانگین محاسبه می‌گردد؟
پاسخ : خیر

سئوال ۳۱ : نمره قبولی درس جبرانی در دوره کارشناسی ارشد چند است؟
پاسخ : ۱۲ مانند سایر دروس

سئوال ۳۲ : دانشجویان اقلیت مذهبی ملزم به گذراندن دروس عمومی معارف اسلامی هستند؟
پاسخ :اینگونه دانشجویان می‌توانند دروس خود را آزادانه از بین گروه‌های پنجگانه دروس معارف اسلامی انتخاب نموده و بگذرانند ضمن آنکه باید ۱۲ واحد دروس عمومی معارف اسلامی را کامل کنند.

سئوال ۳۳ : دانشجویان اقلیت مذهبی ملزم به گذراندن درس قرآن هستند؟
پاسخ : خیر

سئوال ۳۴ : نحوه گذراندن درس آشنایی با دفاع مقدس چگونه است؟
پاسخ : این درس به عنوان یک درس اختیاری و جایگزین با یک درس اختیاری دو واحدی گذرانده می‌شود.

سئوال ۳۵ : دانشجویی که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیاز به دریافت گواهی مبنی بر تعریف برنامه درسی یا مقررات آموزشی حاکم در دانشگاه آزاد اسلامی را جهت ارائه به دانشگاه‌‌های خارج از کشور را داشته باشد، چه اقدامی باید انجام دهد ؟
پاسخ : با مراجعه به سایت اداره کل برنامه ریزی درسی به آدرس WWW.IAUSEP.COM راهنمایی لازم را دریافت نموده و با در دست داشتن اصل مدرک تحصیلی یا اصل ریزنمرات ماخوذه از واحد دانشگاهی محل تحصیلش به معاونت آموزشی سازمان مرکزی مراجعه کند.


سئوال ۱ : آیا رعایت سرفصل دروس توسط اساتید در هرنیمسال تحصیلی از سوی مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی بررسی می شود؟

پاسخ : بلی. در غالب بازدیدهای دوره ای( سیستماتیک) و موردی بررسی و رسیدگی می شود. .


سئول ۲ : آیا نحوه حضور و عملکرد اساتید واحدها در کلاس های درسی، توسط مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی بررسی می شود؟

پاسخ :بلی. در غالب بازدیدهای سیستماتیک و موردی.

سئوال ۳ : آیا در صورت عدم رعایت سرفصل دروس نظری و عملی از سوی واحدها، مرکز نظارت و ارزیابی بررسی های لازم را انجام می دهد؟
پاسخ :بلی.

سئوال ۴ : آیا در صورت عدم رسیدگی واحد دانشگاهی به اعتراض به نمرات دانشجویان که در موعد مقرر اعتراض خود را اعلام نموده اند، مرکز نظارت و ارزیابی بررسی های لازم را انجام می دهد ؟
پاسخ :بلی. در صورتیکه دانشجو در مهلت قانونی تعیین شده در آیین نامه امتحانات نسبت به اعتراض به نمره اقدام کرده ولی واحد مربوط به آن رسیدگی نکرده باشد، موضوع از طریق مرکز نظارت و ارزیابی قابل پیگیری می باشد.

سئوال ۵ : آیا دانشجویان دوره های کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی که به نحوه ارائه دروس جبرانی (نوع درس و تعداد واحدهای درسی) که توسط واحد دانشگاهی ارائه می شود، اعتراض داشته باشند؛ می توانند اعتراض خود را به دفتر نظارت و ارزیابی آموزشی اعلام نمایند؟
پاسخ : خیر. ارائه دروس جبرانی و یا تقلیل و یا حذف آن در طول دوره آموزشی، مطابق بخشنامه مربوط فقط به عهده مدیر گروه آموزشی مربوط می باشد.

سئوال ۶ : آیا بررسی و رسیدگی به اعتراضات اساتید به نحوه ارائه دروس نظیر: اولویت تدریس اساتید، تخصص اساتید، میزان موظفی اساتید، توزیع ساعات دروس اساتید در طول هفته، در حیطه اختیارات مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی دانشگاه می باشد؟
پاسخ : بلی. در غالب بازدیدهای سیتماتیک و موردی بررسی و رسیدگی می شود.

سئوال ۷ : آیا در صورت عدم رعایت بخشنامه های صادره سازمان مرکزی در مورد ارائه دروس و یا مهمانی به دانشجویان در ترم تابستان، مرکز نظارت و ارزیابی بررسی های لازم را انجام می دهد؟
پاسخ :بلی.

سئوال ۸ : آیا بررسی و رسیدگی به تخلفات اساتید، کارکنان و دانشجویان در حیطه اختیارات مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی دانشگاه می باشد؟
پاسخ :خیر. رسیدگی به این گونه تخلفات به عهده مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات و یا دفتر مرکزی حراست و حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه می باشد.

سئوال ۹ : آیا اگر واحد دانشگاهی شهریه دروس عملی را اخذ نماید و درس عملی را بصورت تئوری به دانشجویان ارائه نماید، این موضوع توسط مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی رسیدگی می شود؟
پاسخ : بلی.

سئوال ۱۰ : آیا توزیع تخصصی دروس و توزیع تخصصی پایان نامه های دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ،توسط مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی بررسی می شود؟
پاسخ : بلی

سئوال ۱۱ : آیا مرکز نظارت و ارزیابی ، بر ارزیابی عملکرد اساتید در واحدهای دانشگاهی نظارت دارد؟
پاسخ : بلی.

سئوال ۱۲ : آیا موضوعات پرونده دانشجویان پس از بررسی اولیه توسط مرکز امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی در صورت نیاز به بررسی بیشتر (بنابر تشخیص کمیسیون موارد خاص آموزشی سازمان مرکزی دانشگاه) در مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی قابل بررسی و رسیدگی می باشد؟
پاسخ : بلی.

سئوال ۱۳ : آیا موضوعات پرونده اعضای هیات علمی پس از بررسی اولیه توسط مرکز امور هیات علمی در صورت نیاز به بررسی بیشتر (بنابر تشخیص شورای جذب و بورس سازمان مرکزی دانشگاه) در مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی قابل بررسی و رسیدگی می باشد؟
پاسخ :بلی.

سئوال ۱۴ : در صورت عدم برگزاری کلاس جبرانی از سوی اساتیدی که غیبت داشته اند، آیا موضوع توسط مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی قابل پی گیری می باشد؟
پاسخ : بلی.


سئوال ۱۵ : در صورت عدم حضور استاد در امتحان پایان ترم، آیا موضوع توسط مرکز نظارت و ارزیابی قابل پی گیری می باشد؟

پاسخ : بلی.

سئوال ۱ : قطع همکاری با اعضای هیات علمی ؟
پاسخ : از طریق هیاتهای رسیدگی به تخلفات انتظامی در ابتدا مراجعه به هیات تجدید نظر واحد جهت تجدید نظر خواهی سپس استان مربوط، در صورت عدم دریافت پاسخ مطلوب مکاتبه به هیات تجدید نظر سازمان مرکزی.

سئول ۲ :عدم تکمیل ساعت موظفی اعضای هیات علمی و ارائه دروس آنان به حق التدریسان؟
پاسخ :ارائه گزارش به دبیرخانه هیات امنای استان در صورت عدم اخذ پاسخ مناسب و اقدام لازم ، گزارش به مرکز مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی دانشگاه

سئوال ۳ : غیبت اساتید در کلاس درس و تشکیل ندادن کلاسهای جبرانی؟
پاسخ : ارائه گزارش به معاون آموزشی یا ریاست واحد سپس دبیرخانه هیات امنای استان ، در صورت عدم اقدام لازم ارجاع موضوع به بازرسی یا مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی

سئوال ۴ :تغییر روز و ساعات امتحانات پایان ترم ؟
پاسخ :هرگونه تغییر روز و ساعات امتحانی طبق مقررات با توافق کلیه دانشجویان کلاس امکان پذیر است. در غیر اینصورت ارائه گزارش به معاون آموزشی واحد ، در صورت عدم حصول نتیجه به شورای آموزش هیات امنای استان و در نهایت به مرکز نظارت و ارزیابی آموزشی

سئوال ۵ : تاخیر در اعلام نمرات؟
پاسخ :اعلام به شورای آموزشی واحد ، سپس دبیرخانه هیات امنای استان در صورت عدم کسب جواب مناسب ارائه موضوع به مرکز نظارت و نظارت آموزشی دانشگاه و یا مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات منعکس شود.

سئوال ۶ : عدم پاسخگویی به در خواست تجدید نظر به نمرات پایان ترم ؟
پاسخ : اعلام به شورای آموزشی واحد سپس دبیر هیات امنای استان، در صورت عدم کسب جواب مناسب ارائه موضوع به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه

سئوال ۷ :اعتراض به نمرات پایان ترم؟
پاسخ :اعلام اعتراض از طریق سایت اینترنتی واحد و یا بصورت کتبی به اداره امتحانات واحد در موعد مقرر .

سئوال ۸ : عدم تشکیل ترم تابستانی؟
پاسخ : با توجه به تدوین مقررات مربوط به تشکیل ترم تابستانی، پیگیری موضوع از طریق حوزه معاونت آموزشی یا دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه

سئوال ۹ : عدم برگزاری منظم کلاسهای درس توسط اساتید ؟
پاسخ : استاد موظف بوده به تعداد ساعات تشکیل نشده نسبت به برگزاری ساعات جبرانی اقدام نماید در غیر اینصورت ، بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب توسط مسئولین واحد ، موضوع به دبیر خانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم بررسی ، دانشجویان با مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارتباط برقرار نمایند.

سئوال ۱۰ : برخورد نامناسب اساتید با دانشجویان ؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب توسط مسئولین واحد ، موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس کنند.

سئوال ۱۱ : وجود اعضای هیات علمی دوشغله؟
پاسخ : بدوا ارائه گزارش به مسئولین واحد( معاون آموزشی و یا ریاست واحد) در صورت عدم رسیدگی انعکاس موضوع به دبیرخانه هیات امنای استانی و در نهایت ارائه گزارش به مرکز امور هیات علمی دانشگاه.

سئوال ۱۲ : اعتراض به زمان تعیین شده جهت ثبت نام و حذف اضافه هر نیم سال تحصیلی ؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب و رفع مشکل ، موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم رسیدگی گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارسال گردد.

سئوال ۱۳ : اعتراض به نحوه برنامه ریزی و زمان بندی کلاسها هر نیم سال تحصیلی؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب و رفع مشکل ، موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم رسیدگی گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارسال گردد.

سئوال ۱۴ : تغییر در نمرات اعلام شده؟
پاسخ :تغییر در نمرات امتحانی پس از ثبت نهایی تنها با تایید و مجوز شورای آموزشی واحد صورت می پذیرد ، در صورت مشاهده تخلف در روند ذکر شده ، موضوع بدوا از طریق مدیران گروه، معاون آموزشی و ریاست واحد پیگیری، در صورت عدم رسیدگی به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس در صورت عدم بررسی موارد از طریق مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه پیگیری گردد.

سئوال ۱۵ : ارائه دروس عملی به صورت نظری؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب توسط مسئولین واحد ، موضوع به دبیر خانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم بررسی ، دانشجویان با مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارتباط برقرار نمایند.

سئوال ۱۶ : اعتراض به روند جذب اعضای هیات علمی؟
پاسخ : در صورت اعتراض به روند جذب متقاضیان می بایست درخواست خود را از طریق معاون آموزشی و رئیس واحد پیگیری و در صورت لزوم رسیدگی اعتراض خود را به هیات جذب استان و سپس به مرکز امور هیات علمی ارسال نمایند.

سئوال ۱۷ : ارتقا مرتبه علمی اعضای هیات علمی؟
پاسخ :اعضای هیات علمی واحدها اعتراض خود را به معاون آموزشی و یا رئیس واحد ارائه نمایند ، در صورت لزوم رسیدگی اعتراض خود را به مرکز امور هیات علمی ارسال نمایند.

سئوال ۱۸ : افشای سوالات امتحانی؟
پاسخ : در صورت افشای سوالات قبل از شروع امتحان مربوطه ،ارائه گزارش به معاون آموزشی و یا رئیس واحد، در صورت عدم رسیدگی به موقع و مناسب انعکاس موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان و در نهایت ارائه گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه

سئوال ۱۹ : عدم رعایت سرفصل دروس ؟
پاسخ : در صورت افشای سوالات قبل از شروع امتحان مربوطه ،ارائه گزارش به معاون آموزشی و یا رئیس واحد، در صورت عدم رسیدگی به موقع و مناسب انعکاس موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان و در نهایت ارائه گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه

سئوال ۲۰ : تدریس دروس تخصصی توسط اساتید با مدرک تحصیلی غیر مرتبط؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب توسط مسئولین واحد ، موضوع به دبیر خانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم بررسی ، دانشجویان با مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارتباط برقرار نمایند.

سئوال ۲۱ : نحوه انتخاب مدیران گروه؟
پاسخ : مدیر گروه توسط اعضای هیات علمی گروه مربوطه انتخاب میشود. در صورت انتصاب مدیران گروه توسط معاون آموزشی و یا رئیس واحد( علی رغم وجود اعضای هیات علمی کافی و داوطلب جهت تصدی پست) موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان منعکس ، در صورت عدم حصول نتیجه به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی منعکس گردد.

سئوال ۲۲ : نحوه حضور مدیران گروه و پاسخگویی آنان به دانشجویان؟
پاسخ : مدیران گروه با توجه به داشتن مسئولیت گروه ، ملزم به حضور کافی و پاسخگویی مناسب به دانشجویان می باشند. در صورت عدم رعایت حضور به موقع و کافی هریک از مدیران گروه دانشجویان می توانند اعتراض خود را با رعایت سلسله مراتب اداری به ترتیب به معاون آموزشی ، رئیس واحد و دبیرخانه هیات امنای استانی پیگیری نماید.

سئوال ۲۳ : کمبود امکانات کمک آموزشی( ویدئو پروژکتور و …)؟
پاسخ :بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب و رفع مشکل ، موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم رسیدگی گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارسال گردد.

سئوال ۲۴ : تعداد بیش از حد دانشجویان در کلاس درس؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب و رفع مشکل ، موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم رسیدگی گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارسال گردد.

سئوال ۲۵ : مشکلات معادلسازی نمرات ؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب و رفع مشکل ، موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم رسیدگی گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارسال گردد.

سئوال ۲۶ : ارائه دروس جبرانی مازاد؟
پاسخ : بدوا دانشجویان به مدیر گروه مراجعه و یا درخواست کتبی خود را به ترتیب به معاون آموزشی و ریاست واحد ارائه نمایند ، در صورت عدم پاسخگویی مناسب و رفع مشکل ، موضوع به دبیرخانه هیات امنای استان مربوط منعکس و در صورت عدم رسیدگی گزارش به مرکز ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه ارسال گردد.

سئوال ۱ : موارد مربوط به پایان نامه های دانشجویی( تهیه و آماده سازی پروپوزال، کمبود استاد راهنما و..)؟
پاسخ : مراجعه به مدیر گروه و حوزه معاونت پژوهش و فناوری واحد ، در صورت عدم دریافت پاسخ ، مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز امور پژوهشی سازمان مرکزی

سئول ۲ :سرقت علمی و سو استفاده از مقالات؟
پاسخ : ارائه مدارک و مستندات لازم به معاونت پژوهشی و فناوری واحد جهت طرح موضوع و اتخاذ تصمیم در شورای پژوهشی واحد ، در صورت عدم حصول نتیجه ارائه مستندات به دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز گسترش و علم سنجی سازمان مرکزی

سئوال ۳ : نبود فضا و امکانات مناسب در کتابخانه ها ، سایتها و آزمایشگاه ها ؟
پاسخ : انعکاس لیست کمبودها و نواقص به معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه ارائه مستندات به دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت به دفتر توسعه شبکه های آزمایشگاهی سازمان مرکزی

سئوال ۴ :موارد مربوط به دفتر ارتباط با صنعت ؟
پاسخ :ارائه گزارش لازم به معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه

سئوال ۵ :موارد مربوط به طرح های تحقیقاتی ( پژوهشی)؟
پاسخ : مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز امور پژوهشی دانشگاه

سئوال ۶ : موارد مربوط به همایشها ، سمینارها و گردهمایی های علمی؟
پاسخ :مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ( سازمان مرکزی)

سئوال ۷ : موارد مربوط به انجمن های علمی؟
پاسخ :مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ( سازمان مرکزی)

سئوال ۸ :موارد مربوط به شورای انتشارات ، چاپ و انتشار کتب ؟
پاسخ :مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز گسترش علم و علم سنجی ( سازمان مرکزی)

سئوال ۹ : موارد مربوط به مجلات منتشره واحد؟
پاسخ : مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز گسترش علم و علم سنجی ( سازمان مرکزی)

سئوال ۱۰ : موارد مربوط به باشگاه پژوهشگران جوان ؟
پاسخ :مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ( سازمان مرکزی)

سئوال ۱۱ : موارد مربوط به کار آموزی و پروژه های دانشجویی؟
پاسخ : مراجعه به مدیر گروه و حوزه معاونت پژوهش و فناوری واحد ، در صورت عدم دریافت پاسخ مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز امور پژوهشی سازمان مرکزی

سئوال ۱۲ : شرکت در مسابقات علمی( روبوکاپ و …)؟
پاسخ : ارائه گزارش لازم به معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه

سئوال ۱۳ : سفرهای علمی دانشجویی؟
پاسخ : مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ( سازمان مرکزی)

سئوال ۱۴ : اعتراض به روند دفاع ، نمره پایان نامه و مقاله مستخرج از آن؟
پاسخ : مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت با مرکز امور پژوهشی ( سازمان مرکزی)

سئوال ۱۵ : نحوه پرداخت حق تشویق مقالات؟
پاسخ :مکاتبه با معاونت پژوهش و فناوری واحد در صورت عدم حصول نتیجه مکاتبه با دبیرخانه هیات امنای استان مربوطه و در نهایت مکاتبه با مرکز گسترش علم و علم سنجی ( سازمان مرکزی)

سئوال ۱۶ : انتخاب پژوهشگر برتر؟
پاسخ : اعضای هیات علمی واحد ها در صورت اعتراض به روند انتخاب پژوهشگر برتر ، درخواست خود را از طریق معاونت پژوهش و رئیس واحد پیگیری ، در صورت عدم حصول نتیجه موضوع از طریق هیات امنای استان و یا معاونت پژوهشی سازمان مرکزی مراجعه نماید.

سئوال ۱ : عدم صدور کارت ورود به جلسات امتحان به علت بدهی؟
پاسخ : اقدام به موقع قبل از شروع امتحانات جهت تسویه حساب یا تعیین تکلیف بدهی، سپس از طریق دبیرخانه هیات امنا استان

سئول ۲ : عدم صدور مدرک موقت در مدت مقرر ؟
پاسخ : ارائه گزارش به رئیس واحد مربوطه در صورت عدم کسب پاسخ لازم به دبیرخانه هیات امنای استان سپس مرکز بازرسی دانشگاه

سئوال ۳ :عدم صدور دانشنامه در مدت مقرر؟
پاسخ :در صورت گذشت بیش از ۶ ماه از صدور مدرک موقت پیگیری از حوزه فارغ التحصیلان سازمان مرکزی

سئوال ۴ : پایین بودن کیفیت غذای دانشجویی ؟
پاسخ :ارائه گزارش به رئیس واحد مربوطه در صورت عدم اقدام لازم ، گزارش به هیات امنای استانی سپس مرکز بازرسی دانشگاه

سئوال ۵ :عدم ارائه سرویس ایاب و ذهاب به دانشجویان؟
پاسخ : از تعهدات واحدهای دانشگاهی نمی باشد.

سئوال ۶ : کیفیت پایین و غیر استاندارد خدمات ارائه شده در خوابگاه ها ؟
پاسخ : ارائه گزارش به رئیس واحد مربوطه سپس دبیر هیات امنای استانی در صورت عدم حصول پاسخ لازم به مرکز بازرسی دانشگاه(ضمنا ارائه خوابگاه از تعهدات واحدهای دانشگاهی نمی باشد)

سئوال ۷ : اعتراض به رای کمیته انضباطی؟
پاسخ : ارائه تجدید نظر خواهی به معاون دانشجویی واحد سپس در صورت عدم اقدام مناسب به دبیرخانه هیات امنای استانی سپس معاونت دانشجویی دانشگاه

سئوال ۸ : عدم رعایت نظافت در سلف سرویس دانشجویی و سایر مکانها؟
پاسخ :ارائه گزارش به رئیس واحد سپس در صورت اقدام مناسب به دبیرخانه هیات امنای استانی سپس مرکز بازرسی

سئوال ۹ :مسائل مرتبط با بوفه دانشجویی( کیفیت پایین مواد غذایی- عدم دارا بودن کارت بهداشت پرسنل بوفه- قیمت بالای مواد غذایی ارائه شده)؟
پاسخ : ارائه گزارش به رئیس واحد جهت تغییر پیمانکاران ، در صورت عدم اقدام لازم ارائه گزارش به دبیرخانه هیات امنای استان و حوزه معاونت دانشجویی در نهایت مرکز بازرسی

سئوال ۱۰ :درخواست نقل وانتقالات و میهمانی؟
پاسخ : کلیه درخواستهای مربوط به نقل و انتقالات از طریق سامانه نقل و انتقالات معاونت دانشجویی دانشگاه در تاریخهای مشخص و مطابق مقررات دانشگاه انجام میگیرد.به منظور اطلاع از زمان و شرایط نقل و انتقالات و میهمانی متقاضیان به معاونت دانشجویی واحد و یا سامانه نقل و انتقالات معاونت دانشجویی دانشگاه مراجعه نمایند. در صورت اعتراض به نتیجه بررسی درخواستهای مربوط به نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان میبایست به معاونت دانشجویی دانشگاه درخواست بررسی خود را ارسال نمایند

سئوال ۱۱ : نحوه پرداخت شهریه دانشجویان میهمان؟
پاسخ : مطابق مقررات دانشگاه شهریه ثابت و متغیر دانشجویان میهمان صرفا در واحد مبدا اخذ می گردد.